Klíčové události
- ČR: Běžný účet platební bilance vykázal v srpnu schodek ve výši 14,24 mld. korun. V červenci byl běžný účet přebytkový ve výši 4,09 mld. korun.
- Eurozóna: Podle prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho se bude ekonomická aktivita v eurozóně postupně zvyšovat.
- Německo: Spotřebitelská inflace v září zůstala na 1,4 % r/r.
- Polsko: Běžný účet platební bilance byl v srpnu schodkový ve výši 719 mil. zlotých. Obchodní bilance, tj. rozdíl mezi vývozem a dovozem zboží, byla přebytková ve výši 264 mil. zlotých.
- USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných údajů poklesl na 75,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Na měnovém páru s eurem se koruna v pátek pohybovala v blízkosti hladiny 25,50 CZK/EUR, tj. na dohled svých maxim z počátku týdne. Souhrnně za celý minulý týden koruna de facto stagnovala, když středeční ztráty ve čtvrtek smazala. Za klíčovou statistiku minulého týdne lze označit zveřejnění zářijového indexu spotřebitelských cen. V české ekonomice je od začátku letošního roku jasně patrné snižování tempa růstu cen. Spotřebitelská inflace se aktuálně nachází pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky (ČNB) a předpoklad je takový, že na začátku příštího roku může být její meziroční růst dokonce nulový. Vzhledem k vyčerpání možnosti dále uvolnit měnovou politiku prostřednictvím úrokových sazeb, ČNB již mnohokrát avizovala, že východiskem by byly intervence proti koruně. Silnější koruna je tak proti zájmu ČNB a z tohoto důvodu by česká měna neměla dále posilovat a v několikatýdenním nadhledu zůstat v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR.
- Vůči americkému dolaru koruna v pátek dopoledne mírně posilovala, odpoledne pro změnu ztrácela. Obchodování však bylo relativně poklidné a převážně nad hladinou 18,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování v úzkém pásmu 6,08 – 6,10 CZK/PLN.
- Na hlavním měnovém páru euro v pátek dopoledne k dolaru posilovalo a krátce před polednem se kurz nacházel na dohled úrovně 1,36 USD/EUR. V odpoledních hodinách však euro zisky odevzdalo a obchodování se vrátilo k hladině 1,355 USD/EUR. Horší výsledek spotřebitelské důvěry v USA se do kurzu výrazněji nepromítl. Hlavním hýbatelem nyní zůstává vyjednávání amerických politiků o navýšení dluhového stropu.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Průmyslová výroba (srpen)