ČR: Česká ekonomika se zotavuje rychleji, než se očekávalo, uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Dodal také, že inflace by měla být zpět na 2 % inflačním cíli v druhé polovině roku 2015.
Slovensko: Index spotřebitelských cen v srpnu +0,1 % m/m a -0,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna vstoupila do nového týdne na mírně silnějších hodnotách. Během dne nabrala malé ztráty a kolem 17. hodiny se pohybovala na úrovni 27,52 CZK/EUR. Dnes bude zveřejněn výsledek běžného účtu za srpen. S nejvyšší pravděpodobností však nebude mít na trh žádný vliv.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru koruna vůči americkému dolaru se neodehrálo nic zajímavého. Domácí měna během první poloviny dne mírně posílila, do pozdního odpoledne se vrátila na původní hodnoty a uzavřela na 21,70 CZK/USD. Koruna si vůči zlotému v dopoledních hodinách připisovala zisky až k hladině 6,552 CZK/PLN, posléze však o jejich část přišla. Kurz se v závěru odpoledne pohyboval na 6,565 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých měn středoevropského regionu připoutal pozornost především zlotý, který v průběhu dne čelil výraznějším výkyvům. Ukončil ve ztrátě na úrovni 4,193 PLN/EUR. Forint vůči euru stagnoval v blízkosti hranice 305,0 HUF/EUR. Kolem 17. hodiny se kotoval na hladině 305,3 HUF/EUR.
USD/EUR: Dění na hlavním měnovém páru se na začátku týdne obešlo bez výraznějších změn. Euro lehce korigovalo své slabší hodnoty z pátku. Kurz eurodolaru se na konci obchodní seance pohyboval na 1,268 USD/EUR. Ze statistik, které budou dnes zveřejněny, bude důležitý pouze německý ZEW Index za říjen. Tento týden je ještě v kalendáři naplánována hned řada dat jak ze Spojených států, tak z eurozóny. Tato data by mohla vývoj eurodolaru alespoň mírně ovlivnit. V hledáčku bude i středeční vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (srpen)
Maďarsko: Průmyslová produkce (srpen)
Polsko: Běžný účet platební bilance (srpen)
Německo: ZEW Index ekonomického sentimentu (říjen)