Akcenta top

Ranní zprávy 14.10.2015

Ranní zprávy 14.10.2015
CZ2015-10-14

Klíčové události

  • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v říjnu poklesl na 1,9 bodu ze zářijových 12,1 bodu. Spotřebitelské ceny v září poklesly o 0,2 % m/m a v meziročním srovnání ceny stagnovaly.
  • USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v září vzrostl na 96,1 bodu ze srpnových 95,9 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna během úterý vůči euru mírně oslabila a v souhrnu za celý den ztratila zhruba 4 haléře. Nic to však nezměnilo na tom, že se obchodovalo i nadále primárně v širším okolí hladiny 27,10 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná zajímavější makroekonomická data. Dnes bude pozornost poutat srpnový výsledek na běžném účtu platební bilance. Reakce koruny na tuto statistiku by však měla být jen minimální a obchodování v širším okolí hladiny 27,10 CZK/EUR tak pravděpodobně bude pokračovat. 
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se obchodování odehrávalo především v hranicích 23,75 – 23,90 CZK/USD. Vzhledem k tomu, že trh je stále více přesvědčen, že americká centrální banka (Fed) letos úrokové sazby nezvýší, tak bude nesmírně zajímavé sledovat nadcházející ekonomická data z USA. A v případě horších dat nelze vyloučit další oslabení dolaru. Dnes odpoledne jsou přitom na programu maloobchodní tržby, zatímco ve čtvrtek spotřebitelská inflace. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala především v rozmezí 6,40 – 6,45 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v úterý vůči euru ztrácely. Maďarský forint se vrátil nad hladinu 310 HUF/EUR a vzdálil se tak zářijovým maximům, kde se ještě v pondělí pohyboval. Polský zlotý k euru oslabil až na úroveň 4,24 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru nadále probíhal především v rozmezí 1,135 – 1,14 USD/EUR. Hodnota indexu ZEW sice v říjnu výrazně poklesla, avšak na hodnotu eura to výraznější vliv nemělo. Na druhé straně v USA žádná důležitější statistika zveřejněna nebyla. To, zda euro zamíří výrazněji nad hladinu 1,14 USD/EUR a otestuje zářijová či dokonce srpnová maxima, bude tak pravděpodobně záležet na dnešní statistice o maloobchodních tržbách v USA a na čtvrtečních datech o inflaci.

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (srpen)
  • Eurozóna: Průmyslová výroba (srpen)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance a zahraniční obchod (srpen)
  • USA: Maloobchodní tržby (září), Béžová kniha americké centrální banky (Fed)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností