ČR: Běžný účet platební bilance v září vykázal schodek ve výši 2,4 mld. korun.
Polsko:Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,5 % m/m a 2,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se na úvod nového týdne odehrávalo v rozmezí 25,50 – 25,60 CZK/EUR. Včera byl zveřejněn zářijový výsledek běžného účtu platební bilance se schodkem 2,4 mld. korun. Pátý měsíc v řadě tak běžný účet skončil v mínusu, i když zdaleka ne v tak výrazném jako např. v červenci (téměř 30 mld. korun). Stručné hodnocení k září – přebytek zahraničního obchodu se zbožím a službami nedokázal kompenzovat odliv dividend do zahraničí a platby do rozpočtu EU. Kumulativní přebytek běžného účtu za posledních dvanáct měsíců se tak snížil k 30 mld. korun. Dnes bude zveřejněna klíčová domácí statistika tohoto týdne – předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) ve 3. čtvrtletí. Zatímco v mezičtvrtletním srovnání ekonomika pravděpodobně vzroste jen velmi mírně (tržní odhad 0,3 %), tak v meziročním srovnání může HDP přidat až 5 %. Rychlejší růst HDP oproti předpokladům (tržní odhad 4,8 % r/r) se může stát impulsem k posílení koruny vůči euru a testování hladiny 25,50 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí pohybovala lehce pod hladinou 22 CZK/USD a vůči polskému zlotému posílila cca o 1 haléř na odpoledních 6,03 CZK/PLN.
EURF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úvodu týdne pohyboval kolem 312 HUF/EUR, polský zlotý vůči euru oslabil na odpoledních téměř 4,24 PLN/EUR. Dnes budou zveřejněny předběžné odhady HDP za 3. čtvrtletí v Maďarsku i v Polsku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru posílilo z ranních 1,164 na odpoledních 1,167 USD/EUR. Žádných významnějších makroekonomických dat jsme se v pondělí nedočkali ani z eurozóny ani z USA.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (3. čtvrtletí)