Akcenta top

Ranní zprávy 14.12.2015

Ranní zprávy 14.12.2015
CZ2015-12-14

Klíčové události

 • Německo: Index spotřebitelských cen v listopadu +0,1 % m/m a +0,4 % r/r. 
 • USA: Index cen výrobců v listopadu +0,3 % m/m a -1,1 % r/r. Maloobchodní prodeje v listopadu +0,2 % r/r. Podnikové zásoby v říjnu 0,0 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v prosinci vzrostla z 91,3 b. na 91,8 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se na měnovém páru s eurem celý minulý týden v podstatě nehnula. Pohyby kurzu se odehrály ve vzdálenosti jen několika málo haléřů od hladiny 27 CZK/EUR. V pátek byla koruna rovněž zafixovaná na intervenční hranici a obchodní seanci ukončila na 27,01 CZK/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře, tak v pátek nebyly zveřejněny žádné nové údaje z domácí ekonomiky. Dnes se dozvíme, jak v říjnu dopadl běžný účet. Výsledek se však do vývoje kurzu s vysokou pravděpodobností nijak nepromítne. 
 • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna v průběhu odpoledne mírně polepšila a umazala ztráty ze čtvrtka. V závěru odpoledne se kotovala na úrovni 24,56 CZK/USD. Zisky si připsala i na páru se zlotým, kde do pozdního odpoledne posílila k 6,197 CZK/PLN. Dostala se tak opět na nová dlouhodobá maxima. 
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek polský zlotý, který se dostal výrazněji do červených čísel a uzavřel na hladině 4,364 PLN/EUR. Zlotý je momentálně vůči euru na nejslabších hodnotách za poslední rok. Forint nejdříve posílil k 316,3 HUF/EUR, během pozdního odpoledne však obrátil směr a ukončil mírně slabší na 317,7 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Z vývoje na hlavním měnovém páru těžilo euro, které se v odpoledních hodinách vyšplhalo k 1,103 USD/EUR a na konci obchodní seance se pohybovalo na hranici 1,1 USD/EUR. Tento týden bude na finančních trzích zřejmě velmi rušno. Dnešek ještě mnoho zajímavého nepřinese, pozornost však může připoutat projev prezidenta ECB M. Draghiho. V úterý již přijde slušná nadílka nových dat z Ameriky a poté se ve středu dozvíme, zda americká centrální banka (Fed) přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Trh očekává, že Fed skutečně už nyní utáhne svou měnovou politiku, a tudíž tato varianta je již z velké části započítána do kurzu. K velmi prudkým výkyvům by došlo v případě, že Fed zvýšení sazeb ještě odloží.

Očekávaná data a události

 • ČR: Běžný účet platební bilance (říjen)
 • Slovensko: Index spotřebitelských cen (listopad)
 • Maďarsko: Průmyslová produkce (říjen)
 • Polsko: Běžný účet platební bilance (říjen)
 • Eurozóna: Průmyslová produkce (říjen), Projev prezidenta ECB Draghiho
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností