ČR:Běžný účet platební bilance v prosinci skončil schodkem ve výši 2,92 mld. korun a v souhrnu za celý loňský rok byl přebytkový ve výši 63,4 mld. korun.
Plsko:Obchodní bilance byla v prosinci schodková ve výši 1,27 mld. eur.
USA:Index optimismu NFIB mezi malými podniky v lednu vzrostl na hodnotu 106,9 bodu z prosincových 104,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v úterý odehrávalo především lehce pod hladinou 25,40 CZK/EUR, když během dopoledne se kurz několikrát přenesl i nad tuto hladinu. Zveřejnění výsledku platební bilance za prosinec se v kurzu koruny podle předpokladů nijak nepromítlo. Zatímco běžný účet platební bilance skončil v prosinci mírným schodkem ve výši necelých 3 mld. korun, tak v souhrnu za celý loňský rok dosáhl běžný účet historicky nejvyššího přebytku ve výši 63,4 mld. korun. Pod tento výsledek se podepsal především přebytek bilance zboží a služeb (více zboží a služeb se vyvezlo, než dovezlo) ve výši 372,2 mld. korun, zatímco opačným směrem tradičně působil odliv dividend do zahraničí. Dnes bude zveřejněna lednová spotřebitelská inflace, jejíž meziroční růst se bude pohybovat nad 2 %. V případě, že inflace překoná predikci České národní banky (2,3 %) může dnes koruna mírně posílit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý posilovala a smazala tak část ztrát z minulého týdne. Obchodování se během odpoledne přesunulo k hladině 20,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému v úterý pokračovalo obchodování těsně pod hladinou 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úterý maďarský forint vůči euru oslaboval a odpoledne se nacházel nad hladinou 312 HUF/EUR. Včera zveřejněná inflace v Maďarsku se stále nachází poměrně hluboko pod inflačním cílem tamní centrální banky (MNB), což indikuje, že MNB zatím nemá potřebu zvyšovat úrokové sazby. Polský zlotý se vůči euru pohyboval především v rozpětí 4,17 – 4,18 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo euru, které vůči dolaru za absence významnějších makroekonomických dat posílilo až na odpoledních 1,237 USD/EUR. Dnešní důležitou statistikou bude lednová inflace v USA. Rychlejší růst inflace oproti předpokladům (1,9 %r/r) by mohl pomoci dolaru vymazat úterní ztráty, naopak slabší lednový růst cen by mohl dolar dále oslabit.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (leden)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí 2017), Průmyslová produkce (prosinec)
Německo: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí 2017), Index spotřebitelských cen (leden)
Polsko: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí 2017)
USA: Index spotřebitelských cen, Maloobchodní tržby (leden)