USA:Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,2 % r/r, když jádrová inflace setrvala na 1,8 % r/r. Index optimismu NFIB mezi malými podniky v únoru vzrostl na 107,6 bodu. Průměrné reálné hodinové výdělky v únoru vzrostly o 0,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý lehce oslabila a zamířila směrem k hladině 25,50 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl podobně jako v pondělí prázdný a koruna tak v podstatě neměla příliš příležitostí na co reagovat. Ani dnes to nebude jiné, když domácích statistik se dočkáme až ve čtvrtek v podobě lednových čísel z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu. Do té doby by mělo pokračovat klidnější obchodování v rozmezí 25,40 – 25,50 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Zatímco vůči euru koruna v úterý mírně oslabila, tak vůči americkému dolaru naopak dokázala posílit. Z ranních hodnot kolem 20,65 CZK/USD se posunula na odpoledních 20,55 CZK/USD a to navzdory zrychlení únorové spotřebitelské inflace v USA. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování v okolí hladiny 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 311,50 – 312 HUF/EUR. Druhá středoevropská měna, polský zlotý, v úterý vůči euru oslabila a během odpoledne se pohybovala především lehce nad hladinou 4,21 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v úterý posílilo a v závěru odpoledne se nacházelo v blízkosti úrovně 1,24 USD/EUR. Euru se dařilo navzdory skutečnosti, že v USA v únoru zrychlila spotřebitelská inflace na 2,2 % r/r při setrvání jádrové složky inflace na 1,8 %. Dnes budou v USA ještě zveřejněny únorové maloobchodní tržby a v podstatě se jedná o poslední důležitou statistiku před zasedáním Americké centrální banky (Fed) v příštím týdnu. Téměř s jistotou lze říci, že Fed přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, přesto však dolar nedokáže rozšiřujícího se úrokového diferenciálu využít ve svůj prospěch.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho, Průmyslová produkce (leden), Zaměstnanost (4. čtvrtletí)
Německo: Index spotřebitelských cen (únor)
USA: Maloobchodní tržby (únor), Index produkčních cen (únor)