Akcenta top

Ranní zprávy 14.5.2018

Ranní zprávy 14.5.2018
CZ2018-05-14 

Klíčové události

  • ČR: V zápise z posledního (květnového) zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) bylo uvedeno, že rada hlasovala pro ponechání sazeb beze změny poměrem 6:1; viceguvernér Hampl jako jediný hlasoval pro zvýšení repo sazby o 25 bps a lombardní sazby o 50 bps. V zápise bylo dále uvedeno, že bankovní rada vyhodnotila rizika nové prognózy inflace na horizontu měnové politiky jako vyrovnaná, ale údajně zazněl i názor, že rizika prognózy jsou mírně proinflační. Během jednání také zazněl názor, že slabší úroveň kurzu po delší dobu by umožnila zpřísnit měnové podmínky úrokovým kanálem o něco dříve, než prognóza předpokládá. 
  • USA: Ceny dováženého zboží v dubnu +0,3 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v květnu stagnovala na 98,8 b. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna v pátek vůči euru slábla a v průběhu dne atakovala hladinu 25,52 CZK/EUR. Do konce obchodní seance část ztrát umazala a kolem 17. hodiny se na trhu kotovala v blízkosti 25,48 CZK/EUR. Ekonomický kalendář s novinkami z české ekonomiky byl prázdný a zápis ze zasedání bankovní rady ČNB na začátku května se do vývoje na trhu nijak znatelně nepromítl. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měně se v posledních dvou dnech minulého týdne dařilo zastavit a mírně korigovat oslabující trend, kterému čelila téměř měsíc. V pátek se obchodování vracelo k hranici 21,35 CZK/USD. Oslabení koruny nebylo v minulém týdnu již zdaleka tak prudké jako zkraje května, což nasvědčuje tomu, že koruna (respektive euro na EURUSD) získává na měnovém páru s dolarem pevnější půdu pod nohama. Druhá polovina května tak může být více o hledání směru než o dalším prudkém posilování amerického dolaru. Případné krátkodobé posílení koruny by mělo pokrýt pásmo 20,90 – 21 CZK/USD. Na páru se zlotým si koruna polepšila a do závěru odpoledne se posunula k úrovni 5,98 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru slábl a do pozdního odpoledne se kurz zvýšil k hranici 315 HUF/EUR. Prodejním tlakům čelil i polský zlotý, který do pátečního odpoledne ztrácel k 4,26 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovala korekce dolarových zisků, které nasbíral v předešlých týdnech. Na konci evropských obchodních hodin se eurodolar pohyboval na 1,195 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (březen)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance (březen), Inflace bez cen potravin a energií (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností