Akcenta top

Ranní zprávy 14.6.2016

Ranní zprávy 14.6.2016
CZ2016-06-14 

Klíčové události

  • ČR: Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v mírném přebytku 0,9 mld. korun.
  • Polsko: Spotřebitelská inflace v květnu vzrostla o 0,1 % m/m a poklesla o 0,9 % r/r. Běžný účet platební bilance skončil v dubnu přebytkem ve výši 594 mil. eur.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru se na úvod nového týdne nic zajímavého nestalo a pokračovalo obchodování těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických dat poutala pozornost dubnová platební bilance (PB). Zatímco v předchozích měsících byl přebytek na běžném účtu PB silně přebytkový, tak v dubnu se přebytek smrskl na necelou 1 mld. Důvodem byla výplata dividend do zahraničí. V dalších měsících letošního roku pravděpodobně uvidíme podobný obrázek, když na běžný účet budou tlačit dva protichůdné faktory – silně přebytková obchodní bilance (vývoz mínus dovoz) a na druhé straně silný odliv dividend směrem do zahraničí.
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny vůči americkému dolaru se na úvod týdne dařilo české měně, která vůči dolaru po ztrátách z druhé poloviny minulého týdne posílila k hladině 23,90 CZK/USD. V první polovině odpoledne přitom nebyly výjimkou obchody nad hranicí 24 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna dále posilovala, když se do hodnoty polské měny negativně promítala horší nálada na finančních trzích. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru na úvod týdne ztrácely. Obavy z Brexitu se odrazily do výprodejů na akciových trzích a pod prodejní tlak se dostaly i rizikovější evropské měny jako právě maďarský forint či polský zlotý. Forint vůči euru v závěru odpoledne zamířil k hladině 313 HUF/EUR, polský zlotý se vrátil nad hladinu 4,40 PLN/EUR. Za poslední tři obchodní dny zlotý vůči euru oslabil o více jak 2 %.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na úvod týdne obchodovalo v rozmezí 1,124 – 1,128 USD/EUR. V závěru odpoledne společná evropská měna posílila až na úroveň 1,13 USD/EUR. Včera nebyla v eurozóně ani v USA zveřejněna žádná důležitější ekonomická data. Dnešek bude v tomto směru odlišný, když za statistiku dne lze označit americké maloobchodní tržby za květen. Klíčovou událostí týdne je však zcela nepochybně dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), jehož výsledek se dozvíme ve středu večer.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová produkce (duben)
  • Polsko: Jádrová inflace (květen)
  • USA: Maloobchodní tržby (květen), Index optimismu mezi malými podniky NFIB (květen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností