Akcenta top

Ranní zprávy 14.6.2017

Ranní zprávy 14.6.2017
CZ2017-06-14 

Klíčové události

 • ČR: Běžný účet platební bilance vykázal v dubnu přebytek ve výši 14,3 mld. korun. 
 • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v červnu mírně poklesl na hodnotu 18,6 z květnových 20,6 bodu.
 • Polsko: Jádrová spotřebitelská inflace v květnu zpomalila na 0,8 % r/r oproti dubnovým 0,9 % r/r., Běžný účet platební bilance vykázal v dubnu schodek ve výši 275 mil. eur.
 • USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v květnu setrval na hodnotě 104,5 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruně se včera dařilo a ta vůči euru zamířila v závěru dopoledne hlouběji pod hladinu 26,20 a opět tak mírně vylepšila post intervenční maxima - úroveň 26,14 CZK/EUR. Koruně mohla pomoci dopoledne zveřejněná statistika dubnové platební bilance, kde běžný učet vykázal přebytek přes 14 mld. korun, zatímco se počítalo se schodkem. Zisky koruny však lze i prostě jen přičíst tomu, že pokračuje posilující trend české měny na základě dobrých ekonomických dat z české ekonomiky. Včera Česká národní banka zveřejnila i novou Zprávu o finanční stabilitě, ve které pravidelně hodnotí stabilitu domácího finančního sektoru. Ta zůstává bezproblémová, avšak s výjimkou rostoucích cen nemovitostí a hypoték na jejich pořízení. Je to právě přehřívající se trh nemovitostí, na který ČNB v posledních měsících ukazuje a kde vidí možná rizika. S trochou nadsázky lze říci, že zatímco do poloviny dubna ČNB zaměstnával primárně kurzový závazek, tak v posledních dvou měsících jsou to ceny nemovitostí.
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna posílila i na měnovém páru s americkým dolarem. Obchodování se přesunulo z úrovně 23,40 o 10 haléřů níže na 23,30 CZK/USD a lehce nad touto hladinou se nacházelo i v závěru odpoledne. A zisky si koruna v úterý přispala i vůči polskému zlotému - v závěru odpoledne nacházela v blízkosti hladiny 6,24 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v závěru úterního odpoledne posílil pod hladinu 307 HUF/EUR, zatímco polský zlotý stagnoval a pohyboval se v blízkosti hladiny 4,19 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se toho v úterý mnoho zajímavého nedělo, když se obchodovalo výhradně kolem hladiny 1,12 USD/EUR. A o moc zajímavější to asi nebude ani během dneška, což však bude kompenzováno o to zajímavějším večerem. Důvod je prostý. Dnes večer totiž zasedá Americká centrální banka a bude se rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb + bude zveřejněna nová makroekonomická prognóza včetně tzv. mediánového odhadu vývoje sazeb. Většina trhu sice počítá s tím, že Fed sazby zvýší, ale podle mě je Fed s ohledem na slabší jádrovou inflaci a v poslední době mírně horší data z USA zvyšovat nebude. A to je také důvod, proč zasedání Fedu vnímám jako rizikovější pro dolar. Pokud Fed skutečně sazby nezvýší, bude to celkem jasný impuls pro oslabení dolaru.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Průmyslová produkce (duben), Růst zaměstnanosti (1. čtvrtletí)
 • Německo: Index spotřebitelských cen (květen)
 • USA: Index spotřebitelských cen (květen), Maloobchodní tržby (květen), Zasedání Americké centrální banky (Fed)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností