ČR:Běžný účet v dubnu v přebytku 29,3 mld. CZK. Člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký uvedl, že pro českou ekonomiku není velký rozdíl, jestli se sazby zvýší v červnu nebo v srpnu. Další členy rady Vojtěch Benda řekl, že je nakloněn rychlejšímu zvyšování sazeb, a že slabší koruna opravňuje k debatě o červnovém navýšení. Dodal, že zatím se ještě nerozhodl, jak bude hlasovat na červnovém zasedání.
Eurozóna:Průmyslová produkce v dubnu -0,9 % m/m a +1,7 % r/r.
Polsko:Běžný účet v dubnu v deficitu 21 mil. EUR.
USA:Index cen výrobců v květnu +0,5 % m/m a +3,1 % r/r. Americká centrální banka (Fed) zvýšila úrokové sazby o 0,25 % na 1,75 – 2,00 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna si vůči euru připsala ztráty a do závěru odpoledne oslabila k hladině 25,74 CZK/EUR. Výsledek běžného účtu za duben ani vyjádření členů bankovní rady ČNB se do vývoje na trhu nijak významně nepromítly.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna nejdříve mírně slábla, posléze obrátila směr, posunula se k silnějším hodnotám a uzavřela na 21,85 CZK/USD. Vůči zlotému ukončila v červených číslech na hladině 6,02 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak polský zlotý si polepšil k hodnotám kolem 4,275 PLN/EUR a kurz maďarského forintu k euru se opět přesunul nad hranici 320 HUF/EUR. Kolem 17. hodiny se forint kotoval ve ztrátě na 320,8 HUF/EUR.
EURUSD: Hlavní událostí včerejška bylo zasedání Fedu, které vyvrcholilo ve večerních hodinách našeho času. Americký dolar před zasedáním během evropských obchodních hodin slábl k 1,179 USD/EUR, krátce po zveřejnění výsledku zasedání pak posiloval k 1,173 USD/EUR, aby se nakonec v průběhu pozdního večera opět vrátil ke slabším hodnotám u úrovně 1,179 USD/EUR. Zvýšení sazeb podruhé v tomto roce bylo očekávané, nicméně Fed s odkazem na zrychlující inflaci a klesající nezaměstnanost upravil prognózu zvyšování sazeb pro letošek ze 3 na 4 zvýšení, a v druhé polovině roku se tak pravděpodobně dočkáme ještě dalších dvou „hiků“. Fed zároveň zvýšil odhad růstu americké ekonomiky pro letošek na 2,8 % a odhad jádrové inflace pro příští rok na 2,1 %. Dnes se pozornost trhů zaměří především na odpolední zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (květen)
Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB)
USA: Maloobchodní prodeje (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)