Akcenta top

Ranní zprávy 14.7.2015

Ranní zprávy 14.7.2015

Klíčové události

 • Slovensko: Index spotřebitelských cen v červnu -0,1 % r/r. 
 • Eurozóna: ECB oznámila, že ponechá strop nouzové likvidity pro Řecko beze změny. Představitelé řecké vlády v čele s premiérem Tsiprasem dosáhli na summitu s lídry eurozóny dohody. Řecko bude muset zavést přísná reformní opatření a na oplátku mu bude umožněna restrukturalizace dluhu a získá 35 miliard eur v rámci tzv. „růstového balíčku“. Scénáře typu „grexit“ se tedy nyní neuskuteční. Otázkou však zůstává, zda plánované reformy skutečně pomohou nastartovat tamní ekonomiku, nebo naopak budou natolik razantní, že růst akorát více podlomí.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Koruna na páru s eurem vstoupila do nového týdne v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Poté se však rychle přesunula k hranici 27,10 CZK/EUR a uzavřela na úrovni 27,09 CZK/EUR. K žádným velkým výkyvům během dne nedošlo. Ekonomický kalendář zel prázdnotou. 
 • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru následovala dění na hlavních trzích. V průběhu obchodní seance umazala veškeré zisky z pátku a do pozdního odpoledne oslabila k hladině 24,61 CZK/USD. Výrazné ztráty nabrala i vůči zlotému. V závěru odpoledne se kotovala na 6,536 CZK/PLN. 
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny navázaly na úspěšný konec minulého týdne. Nejlepší výsledek vykázal zlotý, který posílil pod hranici 4,15 PLN/EUR a dostal se až k úrovni 4,136 PLN/EUR. Forintu se také podařilo rozšířit předchozí zisky, přilepšil si však jen nepatrně. Kolem 17. hodiny se pohyboval na 310,4 HUF/EUR. 
 • USD/EUR: Zatímco v pátek euro šplhalo k silnějším hodnotám, tak včerejšek se nesl v přesně opačném duchu. Vývoj na hlavním měnovém páru se odehrával ve prospěch amerického dolaru, který nejenže umazal pateční ztráty, ale dostal se do plusových čísel. Na konci obchodní seance se kotoval na hranici 1,1 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • ČR: Běžný účet platební bilance (květen)
 • Maďarsko: Průmyslová produkce (květen)
 • Polsko: Běžný účet platební bilance (květen)
 • Německo: Index spotřebitelských cen (červen), ZEW Index ekonomického sentimentu (červenec)
 • Eurozóna: Průmyslová produkce (květen)
 • USA: Maloobchodní prodeje (červen)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností