ČR: Guvernér ČNB J. Rusnok uvedl, že v tuto chvíli není žádný důvod pro změnu nastavení měnové politiky. Zatím z hlediska přehřívání ekonomiky podle jeho slov nevidí na domácím trhu žádné napětí. K otázce záporných úrokových sazeb řekl, že negativní sazby by podle všech analýz a předpokladů ČNB nebyly příliš efektivní. Zajímavé by prý mohly být jen pro určité posílení udržitelnosti kurzového závazku.
Slovensko:Index spotřebitelských cen v červnu -0,8 % r/r.
Maďarsko: Průmyslová produkce v květnu -0,7 % m/m a +9,2 % r/r.
Eurozóna: Průmyslová produkce v květnu -1,2 % m/m a +0,5 % r/r.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +7,2 % t/t. Ceny dováženého zboží v červnu +0,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera vůči euru opět držela v minimální vzdálenosti od hranice 27 CZK/EUR. Vzhledem k intervenčnímu režimu ČNB má koruna prostor akorát k oslabení, nicméně neočekáváme, že by se v dohledné době od současných hodnot zásadněji vzdálila. Ekonomický kalendář tento týden již nenabídne žádné důležité novinky.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna v dopoledních hodinách nejdříve ztrácela, poté nabrala posilující trend a obchodní seanci ukončila na hladině 24,33 CZK/USD. Oproti úterý si koruna vůči zlotému mírně pohoršila. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,129 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak maďarský forint zprvu posílil k hranici 313 HUF/EUR, následně však tyto zisky umazal a uzavřel na 313,8 HUF/EUR. Výkyvy zlotého k euru nebyly příliš výrazné. V pozdních odpoledních hodinách se pohyboval na 4,407 PLN/EUR.
EURUSD: Z dění na hlavním měnovém páru včera těžilo euro, které do konce evropské seance posílilo k úrovni 1,111 USD/EUR. Americkému dolaru během dne do určité míry podrazila nohy i slova představitele Fedu Kaplana, který se vyjádřil poměrně zdrženlivě k plánovanému utahování měnové politiky. Podle Kaplana bude americká ekonomika růst meziročně tempem zhruba 2 %, což označil za pomalé, a dodal, že Fed by se zvyšováním úrokových sazeb neměl pospíchat, a že jakékoliv změny v měnové politice Fedu by měly být pomalé, postupné a opatrné.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (květen)
Slovensko: Nové objednávky v průmyslu (květen)
Polsko: Běžný účet platební bilance (květen)
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Index cen výrobců (červen)