Klíčové události
- Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v srpnu vzrostl na 42 bodů z červencových 36,3 bodu. HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku podle prvního odhadu vzrostl o 0,7 % č/č.
- Eurozóna: Průmyslová výroba v červnu vzrostla o 0,7 % m/m a o 0,3 % r/r.
- USA: Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,2 % m/m. Po očištění o prodej automobilů tržby vzrostly o 0,5 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
- Na měnovém páru koruny s eurem se včera nic nového nestalo. Po celý den se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,80 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná domácí data, což neplatí o dnešku, kdy Český statistický úřad bude publikovat odhad výkonu domácí ekonomiky (HDP) za 2. čtvrtletí letošního roku. Očekává se, že se ČR po roce a půl vymaní z hospodářské recese. Jakýkoliv horší výsledek HDP se může negativně promítnout do kurzu české měny, respektive do jejího oslabení. Z několikatýdenního nadhledu se i nadále jeví pravděpodobněji stagnace koruny v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR, případně její oslabení nad „26“.
- Vůči americkému dolaru koruna oslabila nad úroveň 19,50 CZK/USD. K polskému zlotému mírně posílila, avšak nadále se na mezibankovním trhu obchodovalo nad úrovní 6,15 CZK/PLN.
- Zbylé středoevropské měny k euru mírně ztrácely. Polský zlotý se v závěru odpoledne vydal testovat hladinu 4,20 PLN/EUR. Maďarský forint se během odpoledne pohyboval v blízkosti úrovně 299 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro k dolaru oslabilo a během odpoledne se obchodovalo až pod 1,325 USD/EUR. Důvodem byl především výsledek amerických maloobchodních tržeb. Dnes ráno byla zveřejněna data HDP z Německa z Francie. V obou případech výsledky překonaly očekávání, což mělo pozitivní dopad na hodnotu eura.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Odhad HDP za 2. čtvrtletí letošního roku
- Eurozóna: Odhad HDP za 2. čtvrtletí letošního roku
- Polsko: Odhad HDP za 2. čtvrtletí letošního roku
- USA: Index cen výrobců (červenec)