Klíčové události
• ČR: Přebytek na běžném účtu platební bilance v červnu činil 13,3 mld. korun.
• Německo: Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 0,2 % m/m, respektive o 0,2 % r/r.
• Polsko: Spotřebitelské ceny v červenci poklesly o 0,1 % m/m a o 0,7 % r/r.
• USA: Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,6 % m/m a po očištění o prodeje automobilů o 0,4 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 8. srpnem vzrostly na 274 tis.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem pokračovalo obchodování podobně jako v předchozích dnech na horní straně hladiny 27 CZK/EUR, a to bez jakýchkoliv pohybů. Přebytek na běžném účtu platební bilance by sice za normálních okolností tlačil k posílení koruny, tak však nemá k posílení žádný prostor, protože se aktuálně nachází na samé hranici intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Dnes bude zveřejněn výsledek HDP za 2. čtvrtletí letošního roku. Velmi pravděpodobně v mezikvartálním srovnání uvidíme záporný výsledek růstu HDP, který bude kompenzovat silný nárůst jednorázových faktorů (daně a zásoby) z 1. čtvrtletí. Trh s tímto sice počítá, avšak zcela nelze vyloučit, že záporné znaménko může krátkodobě vyvolat tlak na prodej koruny a ta by se tak mohla přeci jen mírně vzdálit hranici 27 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna odevzdala část středečních zisků a po zveřejnění maloobchodu v USA zamířila nad hladinu 24,30 CZK/USD. Ve druhé polovině odpoledne však začala k dolaru opět posilovat. Vůči ploskému zlotému se koruna v souhrnu za celý den pohybovala v širším okolí hladiny 6,45 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Nejsilnější měnou regionu by l ve čtvrtek maďarský forint, který se odpoledne vrátil pod hladinu 310 HUF/EUR, kde se naposledy nacházel na začátku srpna. K euru posílil i polský zlotý, který se v závěru odpoledne nacházel pod hladinou 4,18 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro sice během dne ztrácelo a oslabilo i po datech z USA, avšak v závěru odpoledne větší část ztrát dokázalo vymazat a zavíralo nad hladinou 1,11 USD/EUR. Dnes budou poutat pozornost odhady HDP za 2. čtvrtletí v jednotlivých evropských zemích.
Očekávaná data a události
• ČR: Hrubý domácí produkt (HDP) – předběžný odhad (2. čtvrtletí 2015)
• Eurozóna: Hrubý domácí produkt (HDP) – předběžný odhad (2. čtvrtletí 2015), Index spotřebitelských cen (červenec)
• Polsko: Hrubý domácí produkt (HDP) – předběžný odhad (2. čtvrtletí 2015), Jádrová inflace (červenec)
• USA: Spotřebitelská důvěra Michiganské univerzity (srpen), Průmyslová výroba (červenec)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.