Akcenta top

Ranní zprávy 14.8.2017

Ranní zprávy 14.8.2017
CZ2017-08-14 

Klíčové události

 • ČR: V zápise ze zasedání České národní banky (ČNB) bylo uvedeno, že rostoucí napětí na trhu práce vede k rychlejšímu zvyšování mezd, a že současně dochází k přehřívání trhu nemovitostí. Dále zpráva uvedla, že inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky. Podle zprávy se bankovní rada na posledním zasedání (3. srpen) shodla, že bilance rizik stávající prognózy ČNB je mírně vychýlena proinflačním směrem, a že významným rizikem je nadále vývoj kurzu koruny. Vlivem uzavírání korunových pozic v podmínkách chybějící protistrany pro tyto obchody se koruna v příštích čtvrtletích může nacházet na slabších hodnotách oproti prognóze, uvádí ČNB. 
 • Německo: Index spotřebitelských cen v červenci +0,4 % m/m a +1,7 % r/r.
 • Polsko: Běžný účet platební bilance v červnu v deficitu 932 mil. EUR. 
 • USA: Index spotřebitelských cen v červenci +0,2 % m/m a +1,7 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Vývoj koruny k euru byl v pátek opět nevýrazný. Na trhu se obchodovalo v pásmu 26,12 - 26,17 CZK/EUR. V závěru odpoledne se kurz pohyboval na 26,15 CZK/EUR. O přehřívání nemovitostního trhu a možného oslabení koruny vlivem uzavírání pozic zahraničních investorů už ČNB informuje nějakou dobu, nicméně poznámka o napjaté situaci na pracovním trhu připoutala pozornost. Velmi nízká nezaměstnanost a růst ekonomiky se totiž výsledně promítá do růstu mezd a následně i do rychlejší inflace. Určitě se můžeme bavit o tom, jak moc je nastíněný vztah (nezaměstnanost a inflace) platný a fungující v posledních letech, ale v případě ČR se ukazuje, že zůstává stále relevantní. 
 • USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem si koruna připsala zisky a ukončila na 22,16 CZK/USD. Vůči zlotému sílila k hranici 6,09 CZK/PLN, odpoledne se však vrátila k 6,11 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Zlotý si vůči euru připsal další ztráty a do pozdního odpoledne oslabil k hladině 4,293 PLN/EUR. Momentálně je nejslabší od poloviny března. Forintu se naopak dařilo a posunul se k 304,9 HUF/EUR. 
 • EURUSD: S americkým dolarem na konci týdne zahýbal výsledek červencové inflace a na konci evropská seance se kotoval na 1,18 USD/EUR. Růst spotřebitelských cen byl slabší, než s čím počítaly odhady, což přispělo ke zvýšení sázek na to, že Fed bude s utahováním měnové politiky zdrženlivější.

Očekávaná data a události

 • ČR: Běžný účet platební bilance (červen)
 • Polsko: Inflace bez cen potravin a energií (červenec)
 • Eurozóna: Průmyslová produkce (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností