ČR:Běžný účet platební bilance v červnu vykázal schodek ve výši 3,9 mld. korun.
Německo:Spotřebitelská inflace v červenci potvrzena na 0,5 % m/m a 1,7 % r/r. Důvěra investorů v německou ekonomiku podle agentury ZEW v srpnu poklesla na -44,1 bodu ve složce očekávání a na -13,5 bodu ve složce hodnotící současné podmínky.
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v červenci vzrostl na 104,7 z červnových 103,3 bodu. Spotřebitelské ceny se v červenci zvýšily o 0,3 % m/m a 1,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý mírně posílila. V souhrnu se však obchodování podobně jako v pondělí odehrávalo nad hladinou 25,80 CZK/EUR. Ze zveřejněných domácích makrostatistik červencový běžný účet platební bilance sice skončil schodkem, avšak výrazně nižším, než se očekávalo a než je v červnu obvyklé. Důvodem byla především silně přebytková bilance zboží a služeb ve výši 35,9 mld. korun, která však přesto neokázala plně vykrýt odliv dividend z přímých investic ve výši 41,6 mld. korun. Kumulovaně za první polovinu letošního roku je běžný účet v přebytku s téměř 70 mld. korun, což je o více jak 10 mld. více než za stejnou dobu loňského roku. Dnešek bude z pohledu domácích statistik patřit předběžnému odhadu HDP za 2. čtvrtletí letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se koruna v úterý pohybovala primárně v rozmezí 23-23,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna zkraje odpoledne krátce posílila pod hladinu 5,95 CZK/PLN (pětiměsíční maximum).
EURHUF & EURPLN: Ve středoevropském regionu bylo v úterý nejživější obchodování s polským zlotým, který odpoledne oslabil až nad hladinu 4,34 PLN/EUR. Opačným směrem se naopak vydal maďarský forint, který vůči euru posílil pod hladinu 324 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý pokračovalo obchodování kolem hladiny 1,12 USD/EUR, když v souhrnu za celý obchodní den euro mírně oslabilo. Úterý bylo sice zajímavé z pohledu čerstvých statistik (německý ZEW index, americká inflace), avšak hlavní dopad na eurodolar a na finanční trhy obecně měla informace, že USA s Čínou plánují vzájemnou schůzku a že USA zároveň odloží zavedení 10% cla na dovoz části čínského zboží ze září na prosinec. Dnes budou ostře sledované odhady HDP v jednotlivých zemích eurozóny i za eurozónu jako celek. Z pohledu eura bude nejzajímavější údaj za Německo, když tamní ekonomika ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně poklesla.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad, Průmyslová produkce (červen)
Německo: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad
ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad
Polsko: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index spotřebitelských cen (červenec)