Klíčové události
- ČR: Běžný účet platební bilance skončil v květnu přebytkem ve výši 1,94 mld. korun.
- Eurozóna: Průmyslová produkce v květnu poklesla o 0,3 % m/m a o 1,3 % r/r.
- USA: Spotřebitelská důvěra, měřená indexem Michiganské univerzity, se v červenci snížila na 83,9 bodu z červnových 84,1 bodu. Ceny výrobců v červnu vzrostly o 2,5 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
- Na měnovém páru s eurem se během pátku vše podstatné odehrávalo v těsné blízkosti hranice 26 CZK/EUR. Koruna byla vůči euru pod prodejním tlakem, avšak chyběly impulsy, které by vedly k jejímu oslabení výrazněji nad zmiňovanou hladinu 26. Z nadhledu celého minulého týdne koruna k euru stagnovala. Během úterý sice pozitivně reagovala na vyšší červnový růst spotřebitelských cen a zamířila k úrovni 25,80, avšak v dalších dnech postupně ztrácela a v pátek odpoledne se kurz kotoval v podstatě na identických hodnotách jako v pondělí ráno, tedy několik haléřů pod hladinou 26. Výhled na tento týden i následující měsíc zůstává pro korunu negativní (měla by spíše dále oslabovat), když, pravděpodobnost intervencí proti koruně po červnovém zasedání České národní banky (ČNB) vzrostla. Navíc se zdá, že trh možnost zásahu ČNB proti koruně podceňuje.
- Vůči americkému dolaru koruna v pátek stagnovala a obchodovalo se převážně v blízkosti hladiny 19,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna ztrácela, a to především v odpoledních hodinách. V závěru dne zlotý testoval hladinu 6,06 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropským měn se dařilo zlotému, který k euru dokázal v pozdně odpoledních hodinách posílit pod hladinu 4,30 PLN/EUR. Maďarský forint se vůči euru v závěru týdne pohyboval pod hladinou 292 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se obchodování v pátek stabilizovalo v pásmu 1,30 – 1,309 USD/EUR. Není však příliš pravděpodobné, že se v tomto rozmezí bude obchodovat po delší dobu. Do karet dolaru hraje fakt, že zatímco americká centrální banka (Fed) naznačila, že hodlá začít pomalu utahovat uvolněnou měnovou politiku, tak evropský protějšek (ECB) se k podobným krokům zatím nechystá. Dnešní vývoj na tomto měnovém páru může výrazněji ovlivnit statistika amerických maloobchodních tržeb.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Index cen výrobců (červen)
- USA: Maloobchodní tržby (červen), Index podnikatelské nálady newyorské pobočky Fedu (červenec)
- Polsko: Index spotřebitelských cen (červen)
- Slovensko: Index spotřebitelských cen (červen)