Polsko: Index spotřebitelských cen se dle finálního červencového údaje meziročně zvýšil o 10,8 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byl každopádně o 0,2 procenta nižší. Běžný účet platební bilance skončil v červnu přebytkem ve výši 2,431 miliardy eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Další srpnový týden zahájila česká koruna úspěchem na měnovém páru s eurem, kde si polepšila celkem o tři haléře. Pondělní výsledek přitom mohl být ještě o něco přívětivější, nebýt jejího částečného zaváhání krátce po obědě. Takto včerejšek uzavřela kurzem o hodnotě 24,06 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Také na devizovém trhu koruny a amerického dolaru to v průběhu dopoledne vypadalo na jasný triumf první zmíněné měny. Nakonec z něj ale vinou výrazných odpoledních ztrát sešlo a dostavil se výsledek zcela opačný – oslabení na úroveň 22,06 CZK/USD. Zaváhání z předchozího případu se tuzemské měně podařilo napravit na tom páru, kde ji investoři směňují za polský zlotý a naopak. Časně zrána stál jeden zlotý 5,43 koruny, o několik hodin později už jim ale na tu samou částku stačilo o celé tři haléře méně.
EURHUF & EURPLN: Poměrně výrazné oslabení zasáhlo v pondělí maďarský forint. Ten v důsledku především nevydařeného závěru obchodování poklesl na hladinu 385,1 HUF/EUR. A jak si vedla poslední námi sledovaná středoevropská měna? Nutno podotknout, že velmi podobně. Také zlotý ztratil část půdy pod nohami, když rovněž vinou nezdařeného závěru oslabil na konečných 4,455 PLN/EUR.
EURUSD: Euro vůči americkému dolaru včera oslabilo na hladinu 1,09 USD/EUR, kde se naposledy nacházelo na začátku července. Stalo se tak přesto, že včera nebyly zveřejněny žádné důležité statistiky v eurozóně ani v USA, z čehož jasně vyplývá, že za posilováním americké měny stály především zvyšující se obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky a jejího realitního sektoru. Z technického pohledu by další oslabování eura mělo minimálně zbrzdit pásmo 1,084 – 1,085 USD/EUR, ale pokud se riziková averze na finančních trzích bude kvůli Číně stupňovat, tak reálně hrozí propad eura ještě hlouběji. Dolaru v pondělí zároveň pomáhaly i rostoucí výnosy na 10letých dluhopisech.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (srpen).
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (srpen).
USA: Maloobchodní tržby (červenec), index výrobní aktivity z okolí New Yorku, index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (obojí srpen).