ČR: Měnová báze České národní banky (ČNB) vzrostla o 34,5 mld. korun a na konci loňského roku činila 501,5 mld. korun.
Eurozóna: Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 1,8 % m/m a o 3,0 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
V úterý koruna vůči euru po většinu dne ztrácela a stala se nejslabší měnou ve středoevropském regionu. Z ranních hodnot na úrovni 27,34 CZK/EUR postupně vystoupala do blízkosti hladiny 27,40. Během dne nebyly zveřejněny žádné statistiky, které by s kurzem koruny výrazněji zahýbaly. Za pozornost stál včera zveřejněný článek viceguvernéra ČNB V. Tomšíka, ve kterém obhajuje listopadovou intervenci ČNB proti koruně. Dnes Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní cenové indexy – ceny výrobců a vývozní a dovozní ceny. Dopad těchto čísel na korunu by však měl být velmi omezený.
Na měnovém páru s americkým dolarem se obchodování stabilizovalo těsně nad hranicí 20 CZK/USD. V průběhu dne však nebyly výjimkou ani kotace pod touto hranicí. Vůči polskému zlotému koruna během úterního odpoledne oslabila až na úroveň 6,61 CZK/PLN.
Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý vůči euru v závěru dne posílil k hladině 4,14 PLN/EUR. Maďarský forint dopoledne oslabil až k hranici 300 HUF/EUR, ale v odpoledních hodinách větší část ztrát vymazal.
Na hlavním měnovém páru euro hned zkraje dne posílilo až téměř k úrovni 1,37 USD/EUR. Ve zbytku dne se toho moc zajímavého nedělo a obchodovalo se převážně v pásmu 1,366 – 1,368 USD/EUR. Do kurzu výrazněji nepromluvila ani data o maloobchodu z USA.
Očekávaná data a události
ČR: Indexy cen výrobců (prosinec)
Eurozóna: Obchodní bilance (listopad)
Německo: HDP (2013)
Polsko: Index spotřebitelských cen (prosinec)
USA: Žádosti o hypotéky (předchozí týden), Index cen výrobců (prosinec), Béžová kniha