ČR: Do druhého kola prezidentských voleb postoupili současný prezident Miloš Zeman a Jiří Drahoš.
USA: Index spotřebitelských cen v prosinci +0,1 % m/m a +2,1 % r/r. Maloobchodní prodeje v prosinci +0,4 % m/m. Podnikové zásoby v listopadu +0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru nabrala v závěru týdne mírné ztráty a ukončila na 25,53 CZK/EUR. Dopad 1. kola prezidentských voleb na vývoj koruny bude i dnes podle všeho minimální, pravděpodobně dokonce nulový. Česká měna totiž na domácí politiku téměř nereaguje a tyto prezidentské volby nebudou výjimkou. Pokud pomineme domácí politiku, tak minulý týden lze bez jakýchkoliv pochybností označit týdnem makroekonomických statistik. Zveřejněna totiž byla data z průmyslu, ze zahraničního obchodu, ze stavebnictví, z maloobchodu, z pracovního trhu, data o cenovém vývoji a výsledně i finální výsledek výkonu české ekonomiky za 3. čtvrtletí loňského roku. V podstatě všechna zveřejněná data potvrdila, že se české ekonomice v závěru loňského roku velmi solidně dařilo. A co je důležité, že i zkraje nového roku vypadají vyhlídky na pokračující růst domácí ekonomiky velmi optimisticky. Co nabídne ekonomický kalendář tento týden? Bude podstatně chudší, nicméně dnes náš čeká listopadová bilance běžného účtu a zítra prosincová výrobní inflace.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru během dopoledne posílila a po zbytek dne se obchodovala do strany v blízkosti 21,05 CZK/USD. Na páru se zlotým střídala pohyby oběma směry a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na 6,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zlotý po výkyvech na obě strany uzavřel na 4,172 PLN/EUR. Mírně rozkolísaný byl i vývoj forintu, který se kolem 17. hodiny kotoval na 308,9 HUF/EUR.
EURUSD: Euro v pátek rozšířilo zisky ze čtvrtka a do konce evropské seance se obchodování na eurodolaru přesunulo k hladině 1,211 USD/EUR. Do vývoje na trhu se stále promítaly dozvuky ze zápisu z posledního zasedání ECB (zveřejněn ve čtvrtek), ze kterého vyplynulo, že pravděpodobně v 1. čtvrtletí letošního roku začne ECB v rámci své stále ještě proaktivní měnové politiky dupat na brzdu. Měnová politika ECB je totiž nyní nastavena tak, jako by se eurozóna teprve začínala zotavovat z hospodářské recese, avšak reálný ekonomický vývoj v eurozóně je již o pár kroků dále.