Kľíčové události
- SR: Průmyslové objednávky se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 4,5 %, v meziročním srovnání byl zaznamenán pokles o 1,7 %. Spotřebitelské ceny v září meziměsíčně stagnovaly, meziročně inflace dosáhlla úrovně 1 %.
- Eurozóna: Průmyslová výroba se v srpnu zvýšila o 1,0 %, a zaznamenala tak nejsilnější růst za poslední dva roky, uvedl statistický úřad. V meziročním srovnání průmysl prohloubil červencový pokles z 1,9 % na 2,1 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se vůči euru na začátku týdne nedařilo. Ztráty, které si připsala, byly však nevýznamné. Z ranních úrovní kolem hranice 25,50 CZK/EUR oslabilla domácí měna do pozdního odpoledne k úrovni 25,53 CZK/EUR. Přes den nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemska. Ze statistik pro tento týden může být směrodatný pouze dnešní výsledek cen výrobců. Neočekává se v však, že by zapříčinil výraznější volatilitu na trhu. Nervozitu investorů mohou zvyšovat obavy, zda Česká národní banka přistoupí v dohledné době alespoň k ústní formě intervencí.
- Obchodování koruny na páru s americkým dolarem bylo rozkolísané. Během dne došlo k výkyvům kurzu na obě strany, pohyby se však odehrály v užším pásmu 18,77 – 18,83 CZK/USD. Domácí měna vůči dolaru ukončila na 18,80 CZK/USD. Koruna na páru se zlotým z rána posílila, v průběhu dne kurz obrátil trend a uzavřel na 6,11 CZK/PLN.
- Jedinou měnou, která sii včera ve středoevropském regionu připsala nějaké zisky, byl zlotý. Ten nabral posilující trend po poledni a do závěru seance se kurz vůči euru snížil na hladinu 4,181 PLN/EUR. Forint ztrácel, a to i přes na drobné korekce v průběhu dne. Kolem 17. hodiny se kotoval na 296,22 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru byl vývoj kurzu až do odpoledne klidný, po druhé hodině dolar skokově oslabil a eurodolar opět zamířil těsně k hranici 1,36 USD/EUR. V pozdních odpoledních hodinách se kurz pohyboval na úrovni 1,358 USD/EUR. Budoucí vývoj na trhu je i nadále v rukou amerických politiků, kteří doposud nedospěli k dohodě na navýšení dluhového stropu. Riziko platební neschopnosti největší světové ekonomiky je tak stále reálné.
Dnešné očakávané dáta a uudalosti
- ČR: Index cen výrobců (z září)
- Maďarsko: Průmyslová p produkce (srpen)
- Polsko: Index spotřebitellských cen (září)
- Německo: ZEW Index ekonomického sentimentu (říjen)
- USA: Newyorský Fed ind dex (říjen)