ČR:Běžný účet platební bilance v srpnu v deficitu 74 mld. CZK.
Maďarsko:Průmyslová produkce v srpnu -2 % m/m a +6,2 % r/r.
Polsko:Běžný účet platební bilance v srpnu v deficitu 864 mil. EUR.
Eurozóna:Průmyslová produkce v srpnu -0,5 % m/m a +0,9 % r/r.
USA:Maloobchodní prodeje v září +0,1 % m/m. Index cen výrobců v září -0,5 % m/m a -1,1 % r/r. Podnikové zásoby v srpnu 0,0 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se včera vůči euru podařilo umazat většinu ztrát z úterý a do konce obchodní seance posílila k hladině 27,09 CZK/EUR. Výsledek obchodní bilance se do vývoje kurzu nepromítl. Dnes neočekáváme zásadnější změny. Koruna se od současných hodnot pravděpodobně příliš nevzdálí ani v nadcházejících dnech.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měně se dařilo i na měnovém páru s americkým dolarem. Zde se posunula k úrovni 23,68 CZK/USD a dostala se k nejsilnějším hodnotám od konce srpna. Zisky sbírala rovněž na páru se zlotým. V pozdních odpoledních hodinách došlo ke korekci a koruna téměř veškeré své zisky umazala. Kolem 17. hodiny se kotovala u hranice 6,408 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn připoutal pozornost forint, který anuloval úterní ztráty a vrátil se zpět do blízkosti 309,5 HUF/EUR. Forint je nyní nejsilnější za poslední tři týdny. Pohyby zlotého k euru nebyly příliš výrazné. Nakonec uzavřel bez větších změn na 4,229 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru opět ztrácel. Obchodování se přeneslo nad hranici 1,14 USD/EUR a během evropské seance se kurz eurodolaru dostal k 1,145 USD/EUR. Za oslabením dolaru stály především data ze Spojených států, která vykázala špatné výsledky. Maloobchodní prodeje byly slabé a výrobní ceny se propadly více, než se očekávalo. Ekonomický kalendář i dnes zřejmě promluví do dění na trhu. Z Ameriky budou opět zveřejněna důležitá čísla. Klíčová bude zejména zářiové inflace. Pokud výsledky zase zklamou, bude to znamenat nejen další ztráty pro dolar, ale i výrazně se zvýší pravděpodobnost, že tento rok k žádným změnám úrokových sazeb ze strany americké centrální banky skutečně nedojde.
Očekávaná data a události
Polsko: Index spotřebitelských cen (září)
USA: Index spotřebitelských cen (září), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed Index (říjen), Newyorský Fed Index (říjen)