Akcenta top

Ranní zprávy 15.10.2018

Ranní zprávy 15.10.2018
CZ2018-10-15 

Klíčové události

  • Německo: Index spotřebitelských cen v září +0,4 % m/m a +2,3 % r/r. 
  • Eurozóna: Průmyslová produkce v srpnu +1 % m/m a +0,9 % r/r. 
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v říjnu poklesla ze 100,1 b. na 99 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru v závěru týdne posilovala a po 13. hodině dosáhla k 25,76 CZK/EUR. Později odpoledne ale většinu zisků odevzdala zpět a uzavřela na 25,80 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem oslabila a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala u 22,34 CZK/USD. Ztrácela i vůči zlotému, kde ukončila v blízkosti hranice 6,00 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru posílil a v závěru odpoledne se kotoval na hranici 324 HUF/EUR. Zlotý si na páru s eurem rovněž připsal zisky a kolem 17. hodiny se pohyboval u 4,295 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na eurodolaru měl navrch americký dolar, který si do konce evropské obchodní seance polepšil k 1,155 USD/EUR. V uplynulém týdnu padla ostrá slova směrem k Americké centrální bance (Fed) od amerického prezidenta D. Trumpa. Jeho kritika se týkala především podle něj zbytečně rychlého zvyšování úrokových sazeb a po středečním propadu akcií D. Trump nepřímo obvinil právě Fed, že za poklesem akciových trhů stojí jeho měnová politika. V minulosti přitom nebylo zvykem, že by se američtí prezidenti tak ostře pouštěli do kritiky centrální banky, anebo dokonce radili, co má či nemá dělat. Je to, co v poslední době dělá Fed, tedy zvyšování úrokových sazeb, opravdu tak pošetilé, jak o tom mluví D. Trump? Vzhledem k tomu, že HDP v USA roste již devátým rokem v řadě, míra nezaměstnanosti se nachází na téměř dvacetiletém minimu a americká ekonomika se pohybuje nad svým potenciálem, tak je utahování měnové politiky skrz úrokové sazby směrem k rovnovážně úrovni zcela logické a přirozené. Co naopak není udržitelné a co je navíc v dlouhodobé perspektivě nebezpečné nejen pro USA, ale pro celou globální ekonomiku, je vývoj federálních deficitů v USA pro roky 2018 až 2020 (-4,0 % k HDP až na -5,4 % HDP podle CBO).

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (srpen)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance (srpen), Inflace bez cen potravin a energií (září)
  • USA: Maloobchodní prodeje (září), Newyorský Fed index (říjen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností