ČR:Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla podle předběžného odhadu o 0,5 % k/k a o 5,0 % r/r.
Eurozóna:HDP ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,6 % k/k a o 2,5 % r/r. Průmyslová produkce se v září zvýšila o 3,3 % r/r a index Zew v listopadu vzrostl na 30,9 bodu.
Německo:HDP ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,8 % k/k a o 2,8 % r/r. Meziroční růst spotřebitelské inflace v říjnu zpomalil na 1,6 %.
Polsko:HDP ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu zrychlil na 4,7 % r/r z předchozích 4,0 % r/r. Jádrová inflace v říjnu naopak zpomalila na 0,8 % ze zářijových 1,0 % r/r.
USA:Index optimismu mezi malými podniky NFIB v říjnu vzrostl na 103,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru během úterý pohybovala v rozmezí 25,50 – 25,60 CZK/EUR, avšak v závěru odpoledne oslabila nad hladinu 25,60. Předběžný odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve 3. čtvrtletí (0,5 % k/k a 5,0 % r/r) koruně k ziskům nepomohl. Podle Českého statistického úřadu k růstu ekonomiky přispěla na straně poptávky především spotřeba domácností a investice. Na straně nabídky se dařilo průmyslu i službám. Na detaily o vývoji české ekonomiky si však budeme muset počkat až na začátek prosince. Dnes je domácí ekonomický kalendář prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Zatímco vůči euru koruna včera oslabila, tak na měnovém páru s americkým dolarem naopak posilovala a v závěru odpoledne se již nacházela pod hladinou 21,80 CZK/USD na více jak třítýdenním maximu. Dnes mohou s kurzem dolaru pořádně zamíchat statistiky z USA (spotřebitelská inflace a maloobchodní tržby). Vůči polskému zlotému se koruna v úterý držela několik haléřů nad hladinou 6 CZK/PLN.
EURF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úterý pohyboval kolem úrovně 312 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru ztrácel a odpoledne se nacházel nad hladinou 4,24 PLN/EUR. Zlotému nepomohlo zpomalení jádrové inflace. Navzdory silnému růstu polské ekonomiky nejsou v zemi patrné výraznější inflační tlaky.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči americkému dolaru od ranních hodin posilovalo, k čemuž přispěla i pozitivní makroekonomická data z eurozóny. Během odpoledne se již obchodovalo výhradně nad hladinou 1,17 USD/EUR, na nejsilnějších hodnotách od říjnového zasedání Evropské centrální banky (ECB). Dnes kurz eurodolaru ovlivní především data z USA.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Obchodní bilance (září)
USA: Index spotřebitelských cen (říjen), Maloobchodní tržby (říjen)