Česko: Běžný účet platební bilance skončil v září schodkem ve výši 55,76 miliardy korun
Eurozóna: Průmyslová produkce se v září meziměsíčně zvýšila o 0,9 procenta. V meziročním srovnání šlo dokonce o nárůst ve výši 4,9 procenta.
Polsko: Běžný účet platební bilance skončil v září schodkem 1,561 milionu eur. Průmyslová produkce se v říjnu meziročně nijak nezměnila.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna nový obchodní týden příliš dobře nezačala. Na měnovém páru s jednotnou evropskou měnu ztratila, ačkoliv je nutno podotknout, že nikterak výrazně. Z ranního kurzu 24,29 CZK/EUR se po několika hodinách obchodování stalo 24,30 CZK/EUR.
USDCZK& PLNCZK: Na devizovém trhu, kde se česká koruna směňuje za americký dolar a naopak, panovala během včerejšího dne docela odlišná situace. Misky vah se přesouvaly z jedné strany na druhou, nicméně pokud jde o samotný výsledek, k žádné změně nedošlo. Časně zrána i později odpoledne stál jeden dolar přesně 23,52 Kč. Kde naopak tuzemská měna uspěla, byl pár s polským zlotým. Zásluhou několika dílčích zisků svoji pozici vylepšila, a to konkrétně až na hodnotu 5,16 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Jak se v pondělí dařilo ostatním středoevropským měnám? Maďarskému forintu nikterak zvlášť. Vůči euru si totiž pohoršil, a to poměrně citelně. Zatímco ráno bylo jedno euro na tamních trzích k dostání za 405,9 forintu, pozdě odpoledne si už investoři museli připravit 410,5 forintu. Půdu pod nohami ztratil i polský zlotý, který ve výsledku oslabil k hladině 4,714 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru, jejž tvoří euro a americký dolar, docházelo v průběhu celého dne k docela velkým výkyvům. První hodiny obchodování patřili euru, následně se chopil iniciativy dolar, poté posílilo euro, ovšem jen proto, aby vzápětí opět oslabilo a pak část ztrát znovu smazalo. Suma sumárum, směnný kurz činil v době, kdy se devizové trhy pozdě odpoledne uzavřely, 1,033 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Vývoj hrubého domácího produktu (Q3/2022), obchodní bilance (září), vývoj zaměstnanosti (Q3/2022), index ekonomického sentimentu ZEW (listopad), objem celkových devizových rezerv EBC (říjen).
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad).
Polsko: Vývoj hrubého domácího produktu (Q3/2022), index spotřebitelských cen (říjen).
USA: Index cen výrobců (říjen), index výrobní aktivity z okolí New Yorku (listopad).