ČR:Běžný účet platební bilance v říjnu v přebytku 16,99 mld. CZK. Guvernér ČNB J. Rusnok uvedl, že načasování exitu od kurzového závazku záleží na budoucím hospodářském vývoji v tuzemsku i v zahraničí a na naplňování předpokladů ČNB. Podle Rusnoka aktuální prognostické modely ukazují, že česká ekonomika by mohla být připravena na ukončení kurzového závazku kolem poloviny příštího roku, nicméně skutečný termín ukončení závazku ale ČNB nezná. Použití záporných úrokových sazeb by podle Rusnoka v ČR nebylo tak efektivní jako v zemích s vyšším podílem bezhotovostních plateb. Této možnosti se ale podle jeho slov není možné zcela vzdát.
Slovensko: Index spotřebitelských cen v listopadu – 0,2 % r/r.
Maďarsko:Průmyslová produkce v říjnu +2 % m/m a -2,1 % r/r.
Polsko:Běžný účet platební bilance v říjnu v deficitu 393 mil. EUR.
Eurozóna:Průmyslová produkce v říjnu -0,1 % m/m a +0,6 % r/r.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -4% t/t. Index cen výrobců v listopadu +0,4 % m/m a +1,3 % r/r. Maloobchodní prodeje v listopadu +0,2 % m/m. Využití průmyslových kapacit v listopadu na úrovni 75%. Průmyslová produkce v listopadu -0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru včera stagnovala těsně nad intervenční hranicí 27 CZK/EUR. Výsledek říjnového běžného účtu ani vyjádření guvernéra ČNB J. Rusnoka se do vývoje kurzu nijak nepromítla.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruna s americkým dolarem se vše zajímavého odehrálo až ve večerních hodinách, kdy koruna po zasedání Fedu oslabila nad hranici 25,60 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna rovněž oslabila a kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,096 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny čelily výkyvům na obě strany. Forint uzavřel na úrovni 313,6 HUF/EUR. Zlotý se v závěru odpoledne kotoval na 4,433 PLN/EUR
EURUSD: Finanční trhy včera vyčkávaly na zasedání Fedu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. Vývoj eurodolaru byl v průběhu evropské seance poměrně klidný a nová makrodata s kurzem nezahýbala příliš významně. Fed podle očekávání rozhodl o zvýšení úrokových sazeb o 0,25 % na 0,5 % - 0,75 %. Zároveň v rámci nové makroekonomické prognózy zohlednil pravděpodobné uvolnění fiskální politiky v příštích letech. Pro rok 2017 Fed nově očekává další tři kola zvýšení úrokových sazeb o 0,25 %, místo dosavadně očekávaných dvou kol. Obchodování eurodolaru se ve večerních hodinách přesunulo těsně k hladině 1,05 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve službách (prosinec), Index PMI – výrobní sektor (prosinec)
Eurozóna: Index PMI ve službách (prosinec), Index PMI – výrobní sektor (prosinec)
USA: Běžný účet (3. kvartál), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (prosinec), Newyorský Fed index (prosinec), Index spotřebitelských cen (listopad), Index PMI – výrobní sektor (prosinec), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (říjen)