ČR: Index spotřebitelských cen v lednu +0,6 % m/m a +0,6 % r/r. Běžný účet v prosinci v přebytku 10,51 mld. CZK. Česká národní banka (ČNB) uvedla, jádrová inflace i v lednu zůstává nad 1 %, což je způsobeno mimo jiné díky růstu domácí ekonomiky a zvyšujícím se mzdám. Člen bankovní rady J. Rusnok uvedl, že pokud budou pokračovat deflační tlaky z vnějšího prostředí, pravděpodobnost krátkodobého využití záporných úrokových sazeb se bude zvyšovat.
Slovensko:Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +1 % k/k a +4,2 % r/r.
Maďarsko: Průmyslová produkce v prosinci -0,7 % m/m a +9,4 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +1 % k/k a +3,2 % r/r.
Polsko:Index spotřebitelských cen v lednu -0,7 % r/r. Běžný účet v prosinci v deficitu 410 mil. EUR. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +1,1 % k/k a +3,6 % r/r.
Německo: Index spotřebitelských cen v lednu -0,8 % m/m a +0,5 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,3 % k/k a +0,5 % r/r.
Eurozóna: Průmyslová produkce v prosinci -1 % m/m a -1,3 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,3 % k/k a +1,5 % r/r.
USA: Maloobchodní prodeje v lednu +0,2 % m/m. Spotřebitelská důvěrapodle Univerzity Michigan v únoru klesla z 92 b. na 90,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na konci týdne opět zaznamenala jen velmi malé výkyvy. Odpoledne sice lehce oslabila k 27,07 CZK/EUR, ale před koncem obchodní seance se vrátila k úrovni 27,02 CZK/EUR. Výsledky dat z domácí ekonomiky se do vývoje kurzu v podstatě nepromítly. To samé platí i pro vyjádření člena bankovní rady ČNB Rusnoka.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem ztrácela a do pozdního odpoledne oslabila k hladině 24,04 CZK/USD. Nedařilo se jí ani vůči zlotému. Kolem 17. hodiny obchodovala na hranici 6,13 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny završily pátek v černých číslech. Forint se vůči euru v průběhu dne dostal až k úrovni 309,2 HUF/EUR, nicméně kvůli korekci o část zisků přišel a ukončil na 310,2 HUF/EUR. Obdobný scénář se odehrál i u zlotého, který se v závěru odpoledne kotoval na hladině 4,409 PLN/EUR.
EURUSD: Z dění na hlavním měnovém páru těžil americký dolar, kterému pomohla i data ze Spojených států. Do konce evropské seance posílil k hranici 1,125 USD/EUR. Co se týče ekonomických údajů, tak celkem dobře dopadly tržby amerických maloobchodů, které překonaly odhady a nadále potvrzují silnou spotřebitelskou poptávku. Na druhou stranu, předběžný výsledek únorové spotřebitelské důvěry vykázal pokles. Eurodolar na něj však příliš nereagoval.
Očekávaná data a události
Slovensko: Index spotřebitelských cen (leden)
Eurozóna: Obchodní bilance (prosinec), Projev prezidenta ECB M. Draghiho