ČR: Index spotřebitelských cen v lednu +0,6 % m/m a +2,2 % r/r. ČNB uvedla, že data o lednové inflaci potvrzují vyznění stávající prognózy banky, podle které inflace setrvá v roce 2018 nad 2% cílem a na začátku horizontu měnové politiky se k němu vrátí.
Německo:Index spotřebitelských cen v lednu -0,7 % m/m a +1,6 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,6 % k/k a +2,3 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +1,0 % k/k a +4,3 % r/r.
Eurozóna:Průmyslová produkce v prosinci +0,4 % m/m a +5,2 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,6 % k/k a +2,7 % r/r.
USA:Index spotřebitelských cen v lednu +0,5 % m/m a +2,1 % r/r. Maloobchodní prodeje v lednu -0,3 % m/m. Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -4,1 % t/t. Podnikové zásoby v prosinci +0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera vůči euru vykázala jen malé pohyby na obě strany, když obchodování probíhalo převážně v pásmu 25,35 – 25,40 CZK/EUR a kolem 17. hodiny se kurz kotoval na 25,37 CZK/EUR. Meziroční inflace v lednu zpomalila, za čímž stojí především ceny potravin, respektive nižší tempo jejich růstu než v předchozích měsících.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem v reakci na vývoj na eurodolaru po 14. hodině oslabila k hladině 20,67 CZK/USD, poté se jí podařilo veškeré ztráty umazat a do závěru odpoledne si přilepšila k 20,45 CZK/USD. Vůči zlotému koruna posílila k 6,073 CZK/PLN, později ale zisky odevzdala zpět a ukončila těsně u 6,09 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint v průběhu dne nejdříve slábl k 313,2 HUF/EUR, v odpoledních hodinách pak ztráty umazala a uzavřel v blízkosti 312,1 HUF/EUR. Obdobný vývoj se odehrál i u zlotého, který vůči euru zprvu oslabil k 4,181 PLN/EUR, v druhé polovině dne se pak vrátil k 4,167 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar vůči euru po 14. hodině posílil poté, co byla zveřejněna nová data ze Spojených států včetně lednového růstu spotřebitelských cen, který překonal odhady jak na meziroční i meziměsíční bázi, tak i na úrovni jádrové inflace. Dolar si vůči euru připsal zisky k hranici 1,23 USD/EUR, poté se ale vývoj na trhu obrátil a dolar ukončil evropskou seanci ve ztrátě v blízkosti 1,24 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Obchodní bilance (prosinec), Projev členů ECB Praeta a Lautenschlägera
USA: Index cen výrobců (leden), Newyorský Fed index (únor), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (únor), Využití průmyslových kapacit (leden), Průmyslová produkce (leden), NAHB index trhu s bydlením (únor), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (prosinec)