ČR: Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že česká ekonomika roste nad svým potenciálem, a do určité míry se přehřívá. Dále řekl, že dvouciferný růst mezd není udržitelný v dlouhodobém horizontu, ale že nedostatek pracovní síly potrvá dlouhou dobu. Guvernér dále vyjádřil očekávání, že koruna bude vůči euru posilovat podstatně pomalejším tempem než doposud. Rusnok také uvedl, že inflace je poblíž cíle ČNB a její vývoj vytváří prostor pro normalizaci měnové politiky.
Německo: Index spotřebitelských cen v únoru +0,5 % m/m a +1,4 % r/r. Angela Merkelová byla dolní komorou německého parlamentu znovuzvolena německou kancléřkou.
Eurozóna: Průmyslová produkce v lednu -1 % m/m a +2,7 % r/r. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že klíčovou otázkou je, jak rychle se zesilující poptávka projeví v růstu spotřebitelských cen, a že v rámci měnového výboru stále vidí dvě rizika, která pokud zesílí, mohou ohrozit přesvědčení ECB o vývoj inflace k 2 % cíli banky.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +0,9 % m/m. Index cen výrobců v únoru +0,2 % m/m a +2,8 % r/r. Maloobchodní prodeje v únoru -0,1 % m/m. Podnikové zásoby v lednu +0,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si včera vůči euru připsala k dobru 2 haléře a na konci obchodní seance se pohybovala na 25,44 CZK/EUR. Slova guvernéra ČNB J. Rusnoka neměla na korunu v podstatě žádný dopad a očekáváme, že ani dnešní statistiky z domácí ekonomiky s korunou výrazněji nezahýbou.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna vystřídala pohyby na obě strany a v závěru odpoledne se pohybovala na 20,58 CZK/USD. Vůči zlotému koruna po 11. hodině zamířila lehce pod hranici 6,04 CZK/PLN, zisky si však dlouho neudržela a odpoledne se již pohybovala ve ztrátě u 6,06 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si včera vůči euru připsaly slušné zisky. Kurz maďarského forintu se do pozdního odpoledne posunul k hladině 311,4 HUF/EUR. Zlotý se kolem 17. hodiny kotoval na 4,199 PLN/EUR.
EURUSD: Americká data dopadla smíšeně a do vývoje eurodolaru se podstatněji nepromítla. Větší vliv ale mohlo mít vyjádření prezidenta ECB M. Draghiho, který svou nutkavou rétorikou o pochybnostech ECB ohledně vývoje inflace v kombinaci s nepříliš čitelným přístupem k utahování měnové politiky opět zvýšil nejistotu mezi investory a euro tak včera ztrácelo k 1,235 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (leden), Průmyslová produkce (leden)
USA: Ceny dováženého zboží (únor), Newyorský Fed index – Empire State (březen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (březen), NAHB index trhu s bydlením (březen), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (leden)