ČR: Člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal uvedl, že ukončení režimu devizových intervencí bude postupné a posléze neočekává žádný "šok". Lízal také zopakoval, že intervenční cíl 27 CZK/EUR zůstane v platnosti nejméně do začátku roku 2015, a patrně i déle.
Slovensko: Index spotřebitelských cen v březnu meziměsíčně beze změny a +0,1 % r/r.
Maďarsko: Průmyslová produkce v únoru +1,6 % r/r.
Eurozóna: Průmyslová produkce v únoru +0,2 % m/m a +1,7 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v březnu +1,1 % m/m. Podnikové zásoby v únoru +0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna vůči euru začala nový týden na silnějších úrovních, avšak hned z rána čelila skokovému oslabení zpět k hodnotám z minulého týdne. Kurz se po zbytek dne pohyboval v úzkém pásmu 27,43 – 27,46 CZK/EUR a v pozdních odpoledních hodinách ukončil na hladině 27,45 CZK/EUR. Kurz bude tento týden pravděpodobně nadále stagnovat kolem hranice 27,40 CZK/EUR, výraznější výkyvy by se případně odehrály v pásmu 27,30 – 27,60 CZK/EUR.
CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem oslabila v reakci na dění na hlavních trzích. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 19,87 CZK/USD. Naopak vůči zlotému se koruně dařilo a uzavřela na 6,651 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Forint čelil výkyvům na obě strany, na konci obchodní seance se pohyboval mírně slabší na úrovni 306,7 HUF/EUR. Zlotý během pozdního odpoledne výrazně posílil a ukončil na hladině 4,177 PLN/EUR.
USD/EUR: Euro na hlavním měnovém páru vstoupilo do nového týdne se ztrátami. Eurodolar se v závěru odpoledne kotoval na hladině 1,381 USD/EUR. Kurzem by dnes mohla zahýbat i data ze Spojených států, a to především výsledek inflace. Právě růst spotřebitelských cen je vedle vývoje nezaměstnanosti nejdůležitějším ukazatelem pro americkou centrální banku (Fed). Ta by v případě, že se inflace vrátí ke svému cíli 2 %, začala uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. Spotřebitelské ceny však stále rostou pomalu (očekává se +1,5 % r/r za březen) a míra nezaměstnanosti je nad hranicí 6,5 %. Nelze tedy očekávat, že by Fed k utažení měnové politiky přistoupil v dohledné době.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Obchodní bilance (únor)
Německo: ZEW Index ekonomického sentimentu (duben)
Polsko: Index spotřebitelských cen (březen)
USA: Index spotřebitelských cen (březen), Newyorský Fed index (duben)