Akcenta top

Ranní zprávy 15.4.2015

Ranní zprávy 15.4.2015

Klíčové události

  • Eurozóna: Průmyslová výroba v únoru vzrostla o 1,1 % m/m a o 1,6 % r/r.
  • USA: Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 0,9 % m/m po očištění o prodeje automobilů se zvýšily o 0,4 % m/m. Index optimismu mezi malými podniky NFIB v březnu poklesl na 95,2 bodu z únorových 98 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru hned na začátku obchodní seance posílila pod hladinu 27,30 CZK/EUR, avšak během dopoledních hodin a následně během odpoledne většinu zisků odevzdala a vrátila se zpět nad zmíněných 27,30. Včerejší den nepřinesl žádná důležitější data z domácí ekonomiky a stejně tak i dnešek bude na ekonomické statistiky chudý. Obchodování by tak mělo mít podobný charakter jako v úterý.
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem dokázala koruna v úterý posílit a vzdálit se tak od hladiny 26 CZK/USD, jakož i od letošních minim. Důležitým faktorem byla slabší data z amerického maloobchodu, která se odrazila do oslabení americké měny a zvýšila tak pravděpodobnost, že Fed (americká centrální banka) v červnu nepřistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Na měnovém páru s polským zlotým se většina obchodů uskutečnila nad hladinou 6,80 CZK/PLN. V souhrnu za celý den zlotý mírně oslabil. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se na nové letošní maximum vůči euru podíval maďarský forint, který zamířil pod hladinu 296 HUF/EUR. Tyto zisky však forint nakonec neudržel. V blízkosti letošního maxima se pohyboval i polský zlotý, který však během dne k euru oslaboval. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro k americké měně korigovalo část ztrát z předchozích dnů, když posílilo především po slabších datech z amerického maloobchodu. Díky horším výsledkům maloobchodních tržeb tak dále poklesla pravděpodobnost, že by se Fed odhodlal ke zvýšení úrokových sazeb již na červnovém zasedání. Euro však ještě nemá vyhráno, když dnes zasedá Evropská centrální banka, a v této souvislosti nelze vyloučit, že euro nakonec přece jen minimálně otestuje letošní minimum na úrovni 1,045 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB), Obchodí bilance (únor)
  • Německo: Index spotřebitelských cen (březen)
  • Polsko: Zasedání centrální banky, Index spotřebitelských cen (březen)
  • USA: Průmyslová výroba (březen), Béžová kniha
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností