ČR:Běžný účet platební bilance skončil v březnu schodkem ve výši 5,6 mld. korun.
Polsko:Běžný účet platební bilance v březnu vykázal schodek ve výši 982 mil. eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru na začátku nového týdne pohybovala v blízkém okolí hladiny 25,50 CZK/EUR. Běžný účet platební bilance skončil v březnu nečekaným schodkem ve výši 5,6 mld. korun, když se očekával naopak přebytek ve výši téměř 30 mld. korun. Důvodem březnového schodku na běžném účtu jsou především dividendy, jejichž vyplacený objem v březnu činil 38,1 mld. korun. Březen přitom býval v posledních letech tradičně měsícem s přebytkovým běžným účtem, když dividendy byly vypláceny častěji až během 2. čtvrtletí. Dnes bude zveřejněn předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí letošního roku. Domácí ekonomice se na začátku roku dále velmi slušně dařilo a lze proto očekávat mezičtvrtletní růst HDP o 0,9 % a meziroční o 5,0 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úvodu týdne velmi pozvolna posilovala a obchodování se přesunulo mírně pod hladinu 21,30 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se kurz v pondělí pohyboval těsně pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úvodu týdne pohyboval v okolí úrovně 315 HUF/EUR a polský zlotý zhruba v rozmezí 4,26 – 4,27 PLN/EUR. Jak v Maďarsku, tak i v Polsku dnes tamní statistické úřady zveřejní předběžný odhad výkonu ekonomik zkraje letošního roku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru za absence významnějších statistik z eurozóny i z USA mírně posílilo a obchodování se přesunulo těsně pod 1,20 USD/EUR. Dnešek bude z makroekonomického pohledu výrazně zajímavější, což by se mělo promítnout i do obchodování na eurodolaru. Obchodování by i v tomto týdnu, pravděpodobně i po zbytek května, mělo setrvat pod hladinou 1,215 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad
Polsko: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index spotřebitelských cen (duben)
Německo: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index ekonomického sentimentu ZEW (květen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Průmyslová produkce (březen)