ČR:Běžný účet platební bilance v březnu vykázal přebytek ve výši 0,2 mld. korun.
Eurozóna:Průmyslová produkce v březnu poklesla o 0,3 % m/m a 0,6 % r/r.
Německo:Spotřebitelské ceny v dubnu po zpřesnění vzrostly o 1,0 % m/m a 2,0 % r/r. Index ekonomického sentimentu ZEW v květnu poklesl na -2,1 z dubnových 3,1 bodu.
USA: Index NFIB optimismu mezi malými podniky v dubnu vzrostl na 103,5 z březnových 101,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý mírně posílila a obchodování se ke konci odpoledne odehrávalo kolem hladiny 25,75 CZK/EUR. Domácí makroekonomickou statistikou číslo jedna dnes bude předběžný odhad HDP za 1. čtvrtletí letošního roku. Předpokládám, že domácí ekonomika v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,6 % a meziročně o 2,6 %. K růstu ekonomiky přispěla především domácí poptávka, a to jak spotřeba domácností a vlády, tak i investice. Jen lehce negativní příspěvek bude patrný u zahraničního obchodu. Z nabídkové strany k růstu ekonomiky přispíval sektor služeb a dařilo se i stavebnictví. Naopak na hranici recese se v 1. čtvrtletí nacházel zpracovatelský průmysl. S růstem ekonomiky o 2,6 % počítá i Česká národní banka (ČNB). V případě, že bude zveřejněn pomalejší růst HDP pod 2,6 % může koruna o několik haléřů oslabit, a naopak posílit v případě rychlejšího růstu domácí ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý mírně oslabila, avšak obchodování se udrželo pod hladinou 23 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila o zhruba 1 haléř a zamířila k úrovni 5,97 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úterý oslabil maďarský forint, který se v závěru dopoledne nacházel na úrovni 324,50 HUF/EUR. A mírné ztráty nad hladinu 4,31 PLN/EUR si před dnešním zasedáním Polské centrální banky připsal i polský zlotý.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý odpoledne oslabilo euru a seshora se přiblížilo úrovni 1,12 USD/EUR. Horší čísla přišla z Německa v podobě indexu ekonomického sentimentu ZEW. Optimismus se na finanční trhy snaží vrátit D. Trump, který napsal, že obchodní jednání mezi USA a Čínou nezkolabovala a budou pokračovat. Dnešek bude v Evropě patřit odhadům HDP a v USA dubnovému maloobchodu.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – 2. odhad
Německo: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad
Polsko: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index spotřebitelských cen (duben), Zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Maloobchodní tržby (duben), Průmyslová produkce (duben)