• Eurozóna: Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 1,1 % m/m a o 2,0 % r/r.
• Polsko: Jádrová inflace v květnu poklesla o 0,4 % r/r. Peněžní nabídka M3 v květnu vzrostla o 11,5 % r/r.
• USA: Maloobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,5 % m/m, respektive růst maloobchodních tržeb v kontrolní skupině se zvýšil o 0,4 % m/m. Index nálady mezi malými podniky NFIB se v květnu mírně zvýšil na 93,8 bodu oproti dubnovým 93,6 bodu.
• EURCZK: Obchodování koruny vůči euru zůstalo i včera ukotveno těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Oproti předchozím dnům se však koruna během úterý dostala na nepatrně slabší hodnoty – hladina 27,06 CZK/EUR. Z pohledu domácích ekonomických dat nebyl včerejšek ničím zajímavý a ani dnes se nedočkáme žádných nových statistik z domácí ekonomiky.
• USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v úterý ztrácela a obchodování se vrátilo zpět nad hladinu 24 CZK/USD. Dolaru odpoledne pomohla lepší data z americké ekonomiky, především růst maloobchodních tržeb. Vůči polskému zlotému koruna dále posílila až k úrovni 6,10 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se i v úterý nacházely pod prodejním tlakem. Středoevropským měnám podobně jako v předchozích dnech nepomáhá nervóznější atmosféra na finančních trzích, jejíž reálné výsledky lze vidět v prodeji rizikových aktiv – maďarský forint a polský zlotý nevyjímaje. Forint konkrétně včera vůči euru v závěru odpoledne zamířil nad hladinu 314 HUF/EUR. Zlotý se během dopoledne krátce odíval nad úroveň 4,44 PLN/EUR a v blízkosti květnového minima se pohyboval i ve zbytku dne.
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v úterý vůči dolaru oslabovalo a zamířilo až pod hladinu 1,12 USD/EUR. Dnešní klíčovou událostí je zasedání americké centrální banky (Fed). Úrokové sazby se však velmi pravděpodobně zvyšovat nebudou. Pro další vývoj eura k dolaru tak bude důležitá především následná tisková konference s J. Yellen v kombinaci s aktualizovanou ekonomikou projekcí. Dnešní večer tak může dát opověď na to, jakým směrem se bude dolar v několika nadcházejících týdnech pohybovat. Existují dvě možnosti – (1) Fed dá jasnější signál směrem k červencovému zvýšení sazeb – USD bude spíše posilovat. (2) Bude pokračovat opatrnostní politika Fedu – USD bude spíše oslabovat. Druhou možnost vidím jako pravděpodobnější.
• Eurozóna: Obchodní bilance (duben)
• USA: Zasedání Výboru pro měnové záležitosti FOMC (Fed) – rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb, aktualizovaná ekonomická projekce