Německo:Harmonizovaná inflace v květnu +0,5 % m/m a +2,2 % r/r.
Eurozóna: Evropská centrální banka (ECB) oznámila, že do konce roku 2018 zcela ukončí kvantitativní uvolňování, tedy program nákupu aktiv. Od října navíc sníží objem nakupovaných aktiv z 30 mld. EUR měsíčně na 15 mld. EUR měsíčně. ECB neučinila u úrokových sazeb žádnou změnu a zároveň uvedla, že ponechá úrokové sazby na současných hodnotách minimálně do léta 2019.
USA:Ceny dováženého zboží v květnu +0,6 % m/m. Maloobchodní prodeje v květnu +0,8 % m/m. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 218 tisíc. Podnikové zásoby v dubnu +0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si vůči euru po 14. hodině přilepšila k hladině 25,66 CZK/EUR, později během odpoledne se pak vracela k 25,72 CZK/EUR. Z české ekonomiky včera nebyly zveřejněny žádné nové důležité statistiky a na programu nebudou ani dnes.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru v reakci na zasedání ECB a vývoj na eurodolaru připsala výrazné ztráty a do závěru odpoledne oslabila k hranici 22,08 CZK/USD. Momentálně je na nejslabších hodnotách od konce května. Na páru se zlotým měla koruna tendenci posilovat, nicméně do konce obchodní seance veškeré zisky odevzdala zpět a ukončila na 6,015 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze středoevropských měn předvedl nejhorší výsledek maďarský forint, který již v dopoledních hodinách nabral výrazné ztráty a do pozdního odpoledne oslabil k hladině 323,3 HUF/EUR. Forint se v současné době pohybuje na podhodnocených úrovních a vzhledem k silným fundamentům maďarské ekonomiky nejsou tyto hodnoty příliš opodstatněné. Pravděpodobnost korekce na trhu v příštích týdnech je podle nás poměrně vysoká. Polský zlotý včera vystřídal pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,277 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera vyčkávalo na odpolední zasedání ECB, které pak poslalo euro do hlubokých ztrát. Do závěru evropské seance euro oslabilo k 1,163 USD/EUR a v průběhu večera pak tyto ztráty dále rozšířilo k 1,156 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Obchodní bilance (duben), Harmonizovaná inflace (květen)
Polsko: Inflace bez cen potravin a energií (květen)
USA: Newyorský Fed index (červen), Využití průmyslových kapacit (květen), Průmyslová produkce (květen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (červen), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (duben)