ČR: Běžný účet platební bilance vykázal v květnu přebytek ve výši 8,96 mld. Kč.
Slovensko: Index spotřebitelských cen v červnu +0,1 % m/m a -0,1 % r/r.
Maďarsko: Průmyslová produkce v květnu +9,6 % r/r.
Polsko: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 280 mil. eur.
Eurozóna: Průmyslová produkce v květnu -1,1 % m/m a +0,5 % r/r. Evropská centrální banka (ECB) v rámci programu TLTRO poskytne bankám likviditu ve výši až jednoto bilionu dolarů. Cílem využití tohoto nestandartního nástroje je jednak stimulovat poskytování úvěrů v ekonomice, a jednak zásobit finanční sektor dostatkem finančních prostředků.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna vůči euru během obchodních hodin stagnovala kolem hladiny 27,42 CZK/EUR. Výsledek běžného účtu neměl na vývoj na trhu žádný vliv. Ani dnes nelze očekávat, že by se kurz jakkoliv významně vzdálil od současných hodnot.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru mezi 9. a 10. hodinou posílila, následně v průběhu dne docházelo ke korekci kurzu. V závěru odpoledne domácí měna ukončila v zisku na úrovni 20,12 CZK/USD. Obchodování koruny na páru se zlotým probíhalo v pásmu 6,618 – 6,633 CZK/PLN. Kurz uzavřel na 6,620 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Forint včera čelil mírným výkyvům na obě strany. Během pozdního odpoledne se pohyboval nepatrně silnější na úrovni 309,5 HUF/EUR. K žádné zásadní změně nedošlo ani na měnovém páru zlotý vůči euru. Kurz se kolem 17. hodiny kotoval na hranici 4,14 PLN/EUR.
USD/EUR: Společná evropská měna na hlavním měnovém páru po 9. hodině skokové posílila, avšak do pozdních odpoledních hodin o část svých zisků přišla. Kurz eurodolaru ukončil na úrovni 1,363 USD/EUR. Vývoj na trhu dnes může ovlivnit především guvernérka Fedu Janet Yellenová, která v rámci pravidelného půlročního vystoupení jak dnes, tak i zítra zhodnotí vývoj ekonomiky Spojených států a nastíní výhled na měnovou politiku pro nadcházející měsíce. I přes pozitivní data z trhu práce zatím lze jen stěží předpokládat, že by Fed v dohledné době přistoupil k zásadnějším změnám v současných měnových podmínkách.
Očekávaná data a události
Německo: ZEW Index ekonomického sentimentu (červenec)
Polsko: Index spotřebitelských cen (červen)
USA: Maloobchodní prodeje (červen), Newyorský Fed index (červenec)