ČR: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 0,82 mld. CZK.
Slovensko: Průmyslové objednávky v květnu +1,3 % m/m a +9,8 % r/r.
Polsko: Běžný účet platební bilance v květnu v přebytku 495 mil. EUR.
Velká Británie: Centrální banka (BoE) ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,5 %. Trh očekával jejich snížení na 0,25%. BoE ale oznámila, že většina jejích představitelů je rozhodnuta při srpnovém zasedání zvednout ruku pro uvolnění měnové politiky.
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 254 tisíc. Index cen výrobců v červnu +0,5 % m/m a +0,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem včera panovalo naprosté bezvětří. Obchodování probíhalo bez jakýchkoliv znatelnějších výkyvů v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Výsledek květnového běžného účtu se do vývoje kurzu nijak nepromítl.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj na páru koruna k americkému dolaru se odehrával pod taktovkou toho, co se dělo na hlavních trzích. Domácí měna v reakci na oslabování dolaru (resp. posilování eura díky rozhodnutí BoE) nabrala krátkodobě velmi slušné zisky a dostala se k hladině 24,20 CZK/USD, ale poté tyto zisky korigovala a ukončila na 24,33 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna lehce polepšila a uzavřela na 6,128 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint měl tendenci nejdříve posilovat, poté ale nově nabyté zisky odevzdal zpět a kolem 17. hodiny se kotoval na 313,8 HUF/EUR. U zlotého se odehrával velmi obdobný scénář. V pozdních odpoledních hodinách se pohyboval na 4,403 PLN/EUR.
EURUSD: Do vývoje na hlavním měnovém páru se po 13. hodině promítlo zasedání britské centrální banky (BoE), která překvapila trhy defenzivním přístupem a ponechala úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí BoE dalo nepřímo vítr do plachet i euru, které skokově posílilo k úrovni 1,117 USD/EUR, ale velmi záhy se vrátilo k původním hodnotám. V závěru evropské seance se eurodolar obchodoval na 1,110 USD/EUR. Dnes bude zveřejněna solidní nadílka nových makrodat ze Spojených států. Můžeme tedy očekávat, že volatilita na eurodolaru bude vyšší, než obvykle, a jeho směr se bude odvíjet na základě zveřejněných výsledků.
Očekávaná data a události
Slovensko: Harmonizovaná inflace (červen)
Eurozóna: Harmonizovaná inflace (červen), Obchodní bilance (květen)
USA: Maloobchodní prodeje (červen), Newyorský Fed index (červenec), Index spotřebitelských cen (červen), Využití průmyslových kapacit (červen), Průmyslová produkce (červen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (červenec), Podnikové zásoby (květen)