Akcenta top

Ranní zprávy 15.7.2019

Ranní zprávy 15.7.2019
CZ2019-07-15 

Klíčové události

  • ČR: Zápis z červnového zasedání bankovní rady ČNB ukázal, že pro zvýšení úrokových sazeb hlasoval V. Benda.
  • Eurozóna: Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 0,9 % m/m, avšak poklesla o 0,5 % r/r.
  • USA: Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly o 0,1 % m/m a 1,7 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna na závěr minulého týdne mírně posílila, když se obchodování v pátek odpoledne odehrávalo v těsné blízkosti hladiny 25,60 CZK/EUR. Zveřejněný zápis z červnového zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) ukázal, že jediným centrálním bankéřem, který zvedl ruku pro vyšší sazby byl V. Benda. Ze zápisu dále vyplývá, že většina členů bankovní rady vnímá aktuální inflační rizika víceméně jako vyrovnaná, když slábnoucí poptávku ze zahraničí zatím dokáže kompenzovat silná domácí poptávka. Centrální bankéři dále konstatovali, že se zpomalení německé ekonomiky zatím promítá do vývoje českého HDP jen v omezené míře. To je určitě pravda, na druhé straně nelze opominout skutečnost, že česká ekonomika může v několikačtvrtletním nadhledu jen sotva zůstat plně imunní vůči slabšímu vývoji v zahraničí. Bankovní rada rovněž konstatovala, že nejistota ohledně vývoje kurzu koruny zůstává vysoká. Výsledně červnový zápis ČNB potvrdil náš odhad, že ČNB s úrokovými sazbami v letošním roce již hýbat nebude. Samozřejmě za předpokladu, že nedojde k nějaké dramatické změně ekonomického výhledu.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru koruna v pátek dopoledne oslabila a odpoledne se pohybovala kolem hladiny 22,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému probíhaly obchody především na dolní straně hranice 6 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v pátek pohyboval v rozmezí 325,50 – 326 HUF/EUR a obchodování s polským zlotým se odehrávalo především těsně pod úrovní 4,27 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v závěru minulého týdne mírně oslabilo a ke konci odpoledne se nacházelo v blízkosti hladiny 1,125 USD/EUR. Z pohledu důležitých makroekonomických statistik v eurozóně i v USA nebyl pátek příliš zajímavý a podobně tomu bude i dnes, v úvodu nového týdne.

Očekávaná data a události

  • ČR: Běžný účet platební bilance (květen)
  • USA: Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí New Yorku (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností