Klíčové události
- ČR: Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve 2. čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,7 % (č/č). Meziročně poklesl o 1,2 % (r/r).
- Eurozóna: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl o 0,3 % č/č a poklesl o 0,7 % r/r.
- Polsko: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl o 0,4 % č/č a o 0,8 % r/r.
- Slovensko: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl o 0,3 % č/č a o 0,8 % r/r. Spotřebitelské ceny (HICP) v červenci poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 1,6 % r/r.
- USA: Index cen výrobců v červenci meziměsíčně stagnoval. Meziročně ceny vzrostly o 2,1 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se během včerejšího dne dařilo a dokázala vůči euru posílit. Ke korunovým ziskům výrazně přispěl lepší výsledek domácího HDP. Česká ekonomika se ve 2. čtvrtletí letošního roku po roce a půl vymanila z recese a navíc rostla rychleji, než se předpokládalo. To nezůstalo na devizovém trhu bez odezvy. V reakci na zveřejnění HDP koruna nejprve posílila k úrovni 25,80 CZK/EUR a během odpoledne se chvíli obchodovalo i výrazněji pod touto hladinou. Z mezičtvrtletního růstu HDP však nelze dělat ukvapeně optimistické závěry. Za prvé zde sehrála roli nízká statistická základna z prvního čtvrtletí letošního roku a za druhé, růst HDP byl podle všeho především zásluhou zahraničního obchodu, přičemž domácí poptávka zůstává v útlumu. Existuje tedy riziko, že v případě zhoršení situace v zahraničí se v ČR výraznějšího růstu jen tak nedočkáme. To je negativní stránka otevřenosti české ekonomiky. Výhled pro korunu na následující týdny zůstává neměnný. Koruna by se neměla výrazněji vzdálit od hladiny 26 CZK/EUR a na její případné posílení by měla okamžitě reagovat Česká národní banka a korunu vrátit na slabší úrovně.
- Koruně se dařilo i k americkému dolaru, ke kterému si připsala k dobru několik haléřů a vrátila se k hladině 19,45 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se odpoledne obchodovalo pod hladinou 6,14 CZK/PLN.
- Zbylé středoevropské měny k euru mírně ztrácely. Polskému zlotému nepomohl lepší výsledek HDP a po necelém týdnu se vrátil zpět nad hladinu 4,20 PLN/EUR. Maďarský forint rovněž ztrácel a v závěru odpoledne se kurz kotoval nad úrovní 299 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se obchodovalo v rozmezí 1,324 – 1,328 USD/EUR. Euru pomohly lepší výsledky HDP z obou největších evropských ekonomik – Německa a Francie. V důsledku toho vzrostl i HDP eurozóny.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Index cen výrobců (červenec)
- USA: Index spotřebitelských cen (červenec), Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, Průmyslová výroba (červenec), Průmyslový index z okolí Philadelphie (srpen)