Klíčové události
- ČR: Ceny v průmyslu v červnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 0,7 % r/r. Ceny v zemědělství se v červnu zvýšily o 0,7 % m/m a o 7,3 % r/r. Ve stavebnictví se udržuje deflace, tj. pokles cen.
- Polsko: Spotřebitelské ceny v červnu ve srovnání s předchozím měsícem stagnovaly a meziročně vzrostly o 0,2 %.
- Slovensko: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,6 % r/r.
- USA: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 0,4 % m/m a po očištění o prodeje automobilů stagnovaly. Index podnikatelské aktivity z okolí New Yorku v červenci vzrostl na 9,46 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna vůči euru na začátku nového týdne stagnovala a veškeré obchody se tak odehrávaly v těsné blízkosti hranice 26 CZK/EUR. Z obchodování je patrné, že koruna je tlačena směrem ke slabším hodnotám (nad hladinu 26), avšak momentálně chybí impulsy, které by vedly k jejímu výraznějšímu oslabení. Podobný charakter by mělo mít obchodování i během dnešního dne, tzn. v těsné blízkosti hladiny 26 CZK/EUR. Z nadhledu dalších týdnů však stále existuje prostor pro oslabení koruny.
- Vůči americkému dolaru koruna včera z denního nadhledu rovněž stagnovala, když kopírovala vývoj na eurodolaru (během dopoledne koruna oslabovala, odpoledne ztráty smazala). Kurz se kotoval ve zhruba 10haléřovém pásmu těsně pod hladinou 20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna mírně ztrácela a během odpoledne se obchodovalo v blízkosti úrovně 6,06 CZK/PLN. V Polsku zveřejněná statistika spotřebitelských cen se do kurzu nijak nepromítla.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně rozšířil páteční zisky a obchodovalo se pod hladinou 4,30 PLN/EUR. Maďarský forint naopak mírně oslabil a obchodovalo se v blízkosti úrovně 292 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém áru euro během dopoledních hodin ztrácelo a obchodování se přesunulo k hladině 1,30 USD/EUR. Během odpoledne se však karta obrátila a euro po smíšených datech z USA (lepší regionální statistika z průmyslu a horší výsledek z maloobchodu) dopolední ztráty smazalo. Dnešek bude poměrně bohatý na ekonomická data, avšak za klíčovou událost lze považovat teprve zítřejší projev šéfa americké centrální banky (Fed) B. Bernankeho v americkém parlamentu.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen (červen)
- Německo: Index ZEW (červenec)
- USA: Index spotřebitelských cen (červen), Průmyslová výroba (červen)