Slovensko: V loňském roce byl v zemi vyroben rekordní počet automobilů (více jak 980 tis.).
Eurozóna: Obchodní bilance v listopadu skončila přebytkem ve výši 17,1 mld. eur.
Německo: Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v roce 2013 ve srovnání s předchozím rokem o 0,4 %.
Polsko: Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 0,1 % m/m a o 0,7 % r/r.
USA: Ceny výrobců v prosinci vzrostly o 0,4 % m/m a o 1,2 % r/r. Index podnikatelské nálady v oblasti New Yorku se v lednu zvýšil na 12,51 bodu. Podle Béžové knihy Fedu pokračovala ekonomika USA v posledních týdnech v růstu.
Vývoj na devizovém trhu
Koruna si ve středu k euru připsala mírné ztráty. Oslabila již zkraje rána a ve zbytku dne obchodování až na výjimky probíhalo nad hladinou 27,40 CZK/EUR. Seshora byla koruna omezena úrovní 27,44 CZK/EUR. Včera zveřejněná data kurz koruny nikterak neovlivnily a ani v průběhu dne nebyly zveřejněny žádné informace, které by mohly s korunou výrazněji zahýbat. Koruna se tak dále vzdaluje od hladiny 27,30 CZK/EUR, která tvoří lokální korunové maximum ze začátku letošního roku. Z pohledu technické analýzy je koruna omezena hladinami 27,30 (zdola) a 27,60 (shora). Pravděpodobněji se v následujících dnech jeví směřování koruny k horní hladině. Z hlediska fundamentů hraje hlavní roli závazek České národní banky (ČNB) držet korunu nad hranicí 27 CZK/EUR. Klíčovou roli pro další vývoj koruny ve střednědobém horizontu hraje index spotřebitelských cen. Pokud se inflace nebude hýbat směrem k cíli ČNB, respektive bude pod predikcí inflace ČNB, je velmi pravděpodobné oslabování koruny směrem k hladině 28 CZK/EUR.
Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně nedařilo. Opustila hranici 20 CZK/USD a během pozdního odpoledne se kurz nacházel na dohled úrovně 20,20 CZK/USD. Za ztrátami koruny k dolaru stál vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD. Vůči polskému zlotému se koruně podařilo posílit na odpoledních 6,60 CZK/PLN.
Ze zbylých středoevropských měn oslaboval jak maďarský forint na odpoledních 300 HUF/EUR a stejně tak i polský zlotý až na 4,16 PLN/EUR.
Na hlavním měnovém páru bylo euro pod prodejním tlakem a oslabovalo jak během dopoledne po horším výsledku HDP v Německu a následně i odpoledne po lepších datech z USA. Výsledkem bylo oslabení eura pod hladinu 1,36 USD/EUR, kde se naposledy nacházelo minulý pátek.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (prosinec)
Německo: Index spotřebitelských cen (prosinec)
USA: Index spotřebitelských cen (prosinec), Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (předchozí týden), Index vroní aktivity z okolí Philadelphie (leden)