Klíčové události
- ČR: Ceny v průmyslu v září vzrostly o 0,1 % m/m a o 0,6 % r/r. V zemědělství ceny poklesly o 1,8 % m/m a meziročně byly nižší o 0,1 %. Mírný meziměsíční růst cen zaznamenalo i stavebnictví a tržní služby, avšak v meziročním srovnání pokračuje v obou sektorech deflace.
- Německo: Hodnota indexu ZEW v říjnu vzrostla na 52,8 bodu a je nejvýše od dubna 2010.
- Polsko: Index spotřebitelských cen vzrostl v září o 0,1 % m/m a o 1,0 % r/r.
- USA: Index průmyslové aktivity z New Yorku a okolí v říjnu poklesl na 1,5 bodu ze zářijových 6,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se v úterý nedařilo a ke společné evropské měně si připsala ztráty téměř 10 haléřů. Zajímavé bylo, že se obchodování s korunou odtrhlo od zbytku regionu. Polský zlotý totiž posiloval a maďarský forint k euru stagnoval. To vede k domněnce, že za oslabením koruny stály především technické faktory. Koruně se v předchozích zhruba dvou týdnech nepodařilo posílit výrazněji pod hladinu 25,50 CZK/EUR a nyní se zdá, že se situace začíná obracet. Výraznější oslabení koruny nad hladinu 25,60 by signalizovalo její ztráty i v dalších dnech. Do té doby je však stále aktuální pásmo 25,50 – 25,60 (mezibankovní trh). Výhled na korunu z několikatýdenního nadhledu zůstává neměnný, tj. obchodování v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR.
- Ztráty si koruna připsala i vůči americkému dolaru a během odpoledních hodin dolar neúspěšně testoval hranici 19 CZK/USD. Posilování americké měny v dalších dnech se v tuto chvíli jeví jako ta pravděpodobnější varianta. Koruna ztrácela i k polskému zlotému a oslabila výrazněji nad hladinu 6,10 CZK/PLN.
- Zbylým středoevropským měnám se dařilo. Polský zlotý posílil k euru a to zejména v odpoledních hodinách, kdy zamířil pod hladinu 6,17 PLN/EUR. Maďarský forint se k euru po většinu dne držel pod hladinou 296 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro oslabilo pod hladinu 1,35 USD/EUR, k čemuž dopomohla spekulace, že jsou američtí politici velice blízko dohodě o navýšení dluhového stropu. Na druhé straně euro odpoledne povzbudila informace, že díky současnému politickému patu Fed (americká centrální banka) patrně nebude spěchat s omezením programu na výkup cenných papírů (QE III).
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září), Obchodní bilance (srpen)
- USA: Index žádostí o hypotéku (předchozí týden), Béžová kniha Fedu (zpráva o stavu americké ekonomiky a budoucím výhledu)