Akcenta top

Ranní zprávy 16.10.2019

Ranní zprávy 16.10.2019
CZ2019-10-16 

Klíčové události

 • Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v říjnu klesl na -23,5 b.
 • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v říjnu klesl na -22,8 b. Index hodnocení současné situace ZEW v říjnu klesl na -25,3 b.
 • Polsko: Spotřebitelské ceny v září vzrostly o 2,6 % r/r.
 • USA: Index výrobní aktivity pro oblast New Yorku v říjnu vzrostl na 4 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: V úterý se obchodování české koruny vůči euru drželo převážně nad hladinou 25,80 CZK/EUR, v závěru odpoledne se jí však podařilo posílit pod tuto hranici. Včerejšek patřil projevům dvou členů bankovní rady České národní banky – Vojtěcha Bendy a Tomáše Holuba. V. Benda, který na zářijovém zasedání ČNB hlasoval pro zvýšení sazeb, se opět vyjádřil v jestřábím tónu. Podle něj je pro utažení měnové politiky stále prostor, neboť tuzemské inflační tlaky zůstávají i nadále silné a v tuto chvíli zatím nemusíme čelit výraznějším dopadům situace v zahraničí na domácí ekonomiku. T. Holub prohlásil, že se bankovní rada k diskusi o zvyšování úrokových sazeb v listopadu s novou prognózou opět vrátí. Na druhé straně dle něj však slabší kurz koruny (představující určité proinflační riziko) může při současném vývoji české a německé ekonomiky fungovat jako automatický stabilizátor a zvyšování sazeb tak nemusí být vůbec třeba.
 • USDCZK & PLNCZK: V průběhu úterního dne česká koruna oslabovala až mírně nad hladinu 23,48 CZK/USD, v závěru odpoledne se jí však stejně jako na měnovém páru s eurem podařilo posílit a zamířila až do okolí hladiny 23,37 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně nepodařilo umazat pondělní ztráty, obchodovalo se v okolí hladiny 6,01 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Během úterního dopoledne maďarský forint zamířil až do blízkosti hladiny 333 HUF/EUR, v závěru odpoledne se mu však podařilo část těchto ztrát umazat. Polskému zlotému se v úterý podařilo udržet pondělní zisky, na měnovém páru s eurem se opět obchodovalo v okolí hladiny 4,29 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý euro oslabovalo až pod hladinu 1,10 USD/EUR, v závěru odpoledne se mu však podařilo posílit a zamířilo až k 1,104 USD/EUR. A to i přes včera zveřejněné statistiky o říjnovém poklesu ekonomické důvěry investorů v Německu i celé eurozóně. Dle šéfa institutu ZEW A. Wambacha, který průzkum provádí, ani nedávná dohoda mezi USA a Čínou podle všeho nezmírnila hospodářskou skepsi.

Očekávaná data a události

 • ČR: Index cen výrobců (září)
 • Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září), Obchodní bilance (srpen)
 • USA: Maloobchodní tržby (září), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (říjen), Béžová kniha (Fed)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností