ČR: Hrubý domácí produkt podle předb. údajů ve 3. kvartále +0,5 % k/k a +4,3% r/r. Běžný účet v září v přebytku 6,63 mld. CZK. Guvernér ČNB M. Singer řekl, že očekává "značnou" podporu pro inflaci plynoucí z růstu mezd.
Slovensko: Hrubý domácí produkt podle předb. údajů ve 3. kvartále +3,6 % r/r.
Maďarsko: Hrubý domácí produkt podle předb. údajů ve 3. kvartále +0,5 % k/k a +2,3 % r/r.
Polsko: Hrubý domácí produkt podle předb. údajů ve 3. kvartále +0,9 % k/k a +3,4 % r/r. Běžný účet v září v deficitu 959 mil. EUR. Index cen spotřebitelů v říjnu -0,7 % r/r.
Německo: Hrubý domácí produkt podle předb. údajů ve 3. kvartále +0,3 % k/k a +1,8 % r/r.
Eurozóna: Hrubý domácí produkt podle předb. údajů ve 3. kvartále +0,3 % k/k a +1,6 % r/r. Obchodní bilance v září v přebytku 20,1 mld. EUR.
USA: Maloobchodní prodeje v říjnu +0,1 % m/m. Index cen výrobců v říjnu -0,4 % m/m a -1,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v listopadu vzrostla z 90 b. na 93,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru pokračovalo v pátek ve stejném duchu, jako celý týden. To znamená minimální pohyby kurzu v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Kolem 17. hodiny se koruna kotovala na 27,02 CZK/EUR. Výsledek HDP za 3. čtvrtletí sice překonal odhady, ale kurz na něj nijak nereagoval. Pohyby koruny v relativní blízkosti hladiny 27 CZK/EUR zůstávají nejen pro tento týden, ale i pro nadcházející týdny nadále nejpravděpodobnější variantou.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem čelila výkyvům na obě strany. Nakonec se dostala do červených čísel a oslabila k hladině 25,18 CZK/USD. Vůči zlotému si domácí měna přilepšila a ukončila na 6,376 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl odlišný. Forint posílil a v pozdních odpoledne hodinách se pohyboval u hranice 311,2 HUF/EUR. Naopak zlotý ztrácel a obchodní seanci uzavřel na 4,238 PLN/EUR.
EURUSD: Dění na hlavním měnovém páru bylo rozkolísané. Americký dolar ráno posílil a o své zisky záhy během dopoledne přišel. Odpoledne se směr eurodolaru opět obrátil ve prospěch dolaru, který se do závěru odpoledne dostal k hladině 1,072 USD/EUR. Výsledky dat z eurozóny i z Ameriky byly smíšené. Celkově ekonomický růst eurozóny zaostal za odhady. Co se týče Ameriky, tak maloobchod i výrobní inflace zklamaly, bilanci však vylepšila spotřebitelská důvěra, která vzrostla dvakrát více, než se očekávalo.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (říjen)
Polsko: Inflace bez cen potravin a energií (říjen)
Eurozóna: Harmonizovaná inflace (říjen), Projev prezidenta ECB M. Draghiho