Klíčové události
- ČR: Hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu o 0,3 % k/k a o 1,9 % r/r.
- Eurozóna: HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu o 0,3 % k/k a o 1,6 % r/r.
- Německo: HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu o 0,2 % k/k a o 1,7 % r/r., Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu vzrostl na 13,8 bodu z říjnových 6,2 bodu.
- Polsko: HDP ve 3. čtvrtletí se podle předběžného odhadu zvýšil o 2,5 % r/r.
- USA: Maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily o 0,8 % m/m a po očištění o prodej automobilů rovněž o 0,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo v úterý opět v těsné blízkosti hladiny 27 CZK/EUR, ačkoliv zveřejněný odhad o výkonu domácí ekonomiky za 3. čtvrtletí mírně zklamal. Zpomalení české ekonomiky v minulém týdnu ostatně signalizoval ve 3. čtvrtletí stagnující průmysl. Detailnější data Český statistický úřad (ČSÚ) ještě nezveřejnil, ale velmi pravděpodobně spotřeba domácností nebyla natolik silná, aby kompenzovala zmíněný stagnující průmysl. Dnes budou zveřejněna cenová data z výroby. I nadále platí, že koruna se může v dalších dnech tohoto týdne vzdálit intervenční hladině 27 CZK/EUR, podobně jako v pátek (11/11).
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý ráno posílila krátce pod hladinu 25 CZK/USD. Během dne však opět oslabovala a ve druhé polovině odpoledne se pohybovala kolem hladiny 25,20 CZK/USD. Americké měně pomohla lepší data z USA - maloobchodní tržby. Vůči polskému zlotému koruna sice dopoledne oslabila, ale odpoledne se obchodování přesunulo zpět k úrovni 6,10 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si v úterý vůči euru další ztráty nepřipsaly a to navzdory slabšímu růstu HDP v Maďarsku i v Polsku. Maďarský forint se vůči euru pohyboval v rozmezí 309 – 310,5 HUF/EUR. Polský zlotý poté v pásmu 4,39 – 4,44 PLN/EUR. Další oslabení forintu a zlotého nelze v dalších dnech tohoto týdne vyloučit.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro sice v úterý dopoledne zamířilo nad hladinu 1,08 USD/EUR, avšak po zbytek dne se obchodovalo výlučně pod touto hladinou. Odpoledne zveřejněný silnější růst maloobchodu v USA pomohl dolaru, který v závěru odpoledne testoval pondělní maxima. Další důležitou statistikou bude v USA čtvrteční inflace. Euro se i nadále nachází pod silným prodejním talkem a v nejbližších dnech nelze vyloučit jeho další ztráty.
Očekávaná data a události
- ČR: Ceny výrobců (říjen), Ceny vývozu a dovozu (září)
- USA: Průmyslová produkce (říjen), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (listopad), Projevy centrálních bankéřů Fed – Bullard
Klíčové události•ČR: Hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu o 0,3 % k/k a o 1,9 % r/r.•Eurozóna: HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu o 0,3 % k/k a o 1,6 % r/r.•Německo: HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu o 0,2 % k/k a o 1,7 % r/r., Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu vzrostl na 13,8 bodu z říjnových 6,2 bodu.•Polsko: HDP ve 3. čtvrtletí se podle předběžného odhadu zvýšil o 2,5 % r/r.•USA: Maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily o 0,8 % m/m a po očištění o prodej automobilů rovněž o 0,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu•EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo v úterý opět v těsné blízkosti hladiny 27 CZK/EUR, ačkoliv zveřejněný odhad o výkonu domácí ekonomiky za 3. čtvrtletí mírně zklamal. Zpomalení české ekonomiky v minulém týdnu ostatně signalizoval ve 3. čtvrtletí stagnující průmysl. Detailnější data Český statistický úřad (ČSÚ) ještě nezveřejnil, ale velmi pravděpodobně spotřeba domácností nebyla natolik silná, aby kompenzovala zmíněný stagnující průmysl. Dnes budou zveřejněna cenová data z výroby. I nadále platí, že koruna se může v dalších dnech tohoto týdne vzdálit intervenční hladině 27 CZK/EUR, podobně jako v pátek (11/11).•USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý ráno posílila krátce pod hladinu 25 CZK/USD. Během dne však opět oslabovala a ve druhé polovině odpoledne se pohybovala kolem hladiny 25,20 CZK/USD. Americké měně pomohla lepší data z USA - maloobchodní tržby. Vůči polskému zlotému koruna sice dopoledne oslabila, ale odpoledne se obchodování přesunulo zpět k úrovni 6,10 CZK/PLN. •EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si v úterý vůči euru další ztráty nepřipsaly a to navzdory slabšímu růstu HDP v Maďarsku i v Polsku. Maďarský forint se vůči euru pohyboval v rozmezí 309 – 310,5 HUF/EUR. Polský zlotý poté v pásmu 4,39 – 4,44 PLN/EUR. Další oslabení forintu a zlotého nelze v dalších dnech tohoto týdne vyloučit. •EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro sice v úterý dopoledne zamířilo nad hladinu 1,08 USD/EUR, avšak po zbytek dne se obchodovalo výlučně pod touto hladinou. Odpoledne zveřejněný silnější růst maloobchodu v USA pomohl dolaru, který v závěru odpoledne testoval pondělní maxima. Další důležitou statistikou bude v USA čtvrteční inflace. Euro se i nadále nachází pod silným prodejním talkem a v nejbližších dnech nelze vyloučit jeho další ztráty.
Očekávaná data a události•ČR: Ceny výrobců (říjen), Ceny vývozu a dovozu (září)•USA: Průmyslová produkce (říjen), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (listopad), Projevy centrálních bankéřů Fed – Bullard