ČR: Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl připustil, že na prosincovém zasedání bankovní rady by se znovu mohlo hlasovat o zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Vývoj ekonomiky podle jeho slov potvrzuje očekávání ČNB, a řekl, že sílící inflační tlaky si mohou vyžádat rychlejší zpřísňování měnové politiky.
Eurozóna:Obchodní bilance v září v přebytku 25 mld. EUR.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +3,1 % t/t. Maloobchodní prodeje v říjnu +0,2 % m/m. Index spotřebitelských cen v říjnu +0,1 % m/m a +2 % r/r. Newyorský Fed index v listopadu poklesl z 30,2 b. na 19,4 b. Podnikové zásoby v září meziměsíčně beze změny. Člen rady guvernérů Fedu Evans uvedl, že se soustředí na pokles v inflačních očekáváních, a že nedostat inflaci zpět na 2 % cíl před další recesí ekonomiky považuje za vážné riziko.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera vůči euru v průběhu dne slábla k hranici 25,70 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se pak vracela k 25,62 CZK/EUR. Jestřábí komentář viceguvernéra Hampla z ČNB se do vývoje koruny v podstatě nepromítl. Ekonomický kalendář včera zel prázdnou. Dnes se dozvíme výsledek říjnové výrobní inflace, který s korunou pravděpodobně nijak výrazně nezahýbe.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna se během dne podívala k hladině 21,62 CZK/USD, odpoledne se pak vrátila k úrovni 21,73 CZK/USD. Na páru se zlotým se u koruny odehrál obdobný scénář, jako na páru s eurem. Koruna tedy nejdříve slábla k 6,06 CZK/PLN, posléze se vrátila k 6,03 CZK/PLN.
EURF & EURPLN: Forint vystřídal pohyby na obě strany. Zprvu posiloval k 311,3 HUF/EUR, poté se přesunul do červených čísel a uzavřel se ztrátou okolo 312,5 HUF/EUR. Vývoj zlotého byl také rozkolísaný. Kolem 17. hodiny se pohyboval v blízkosti 4,248 PLN/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru se do vedení dostalo euro, které se po 14. hodině vyšplhalo k hranici 1,186 USD/EUR. Poté přišla na program dne nová čísla z americké ekonomiky. Výsledky dat byly smíšené, nicméně klíčové statistiky, tedy říjnová inflace a říjnový maloobchod, očekávání lehce překonala a dolaru v odpoledních hodinách pomohla vrátit se k 1,179 USD/EUR. Do dění na trhu se zároveň promítaly rostoucí obavy, že rozšíření americké daňové reformy i o část reformy zdravotnictví schvalovací proces ještě výrazně prodlouží.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (říjen)
Eurozóna: Harmonizovaná inflace (říjen), Projevy členů ECB
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Philadelphský Fed index (listopad), Ceny dováženého zboží (říjen), Průmyslová produkce (říjen), Využití průmyslových kapacit (říjen)