Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,2 % k/k a o 2,1 % r/r. Bilance zahraničního obchodu skončila v září schodkem ve výši 34,4 mld. eur. Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu roste na -38,7 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu roste na -36,7 b. Dílčí index hodnocení současné situace roste na -64,5 b.
Polsko: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,9 % k/k a o 3,5 % r/r. Spotřebitelské ceny v říjnu dle finálních dat vzrostly o 1,8 % m/m a o 17,9 % r/r.
USA: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 8,0 % r/r. Index výrobní aktivity z okolí New Yorku v listopadu roste na 4,5 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura včera převažovalo obchodování v užším pásmu 24,30 – 24,33 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost dnes budou stát tuzemské říjnové ceny průmyslových výrobců.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru česká měna v úterý mírně posílila. V průběhu dne se jí postupně podařilo posílit na úroveň 23,30 CZK/USD (maxima od letošního června). Odpoledne pak část zisků odevzdala a zakončila těsně pod hladinou 23,45 CZK/USD. Na měnovém páru koruny a polského zlotého se ještě ráno obchodovalo v blízkosti hladiny 5,16 CZK/PLN, česká měna však ztratila a na konci odpoledne se pohybovala na úrovni 5,19 CZK/PLN (nutno však podotknout, že k večeru koruna opět posílila k hladině 5,15 CZK/PLN).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si maďarský forint zprvu mírně polepšil, když se na konci odpoledne pohyboval na úrovni 407 HUF/EUR. Později však v reakci na vývoj na eurodolaru opět směřoval k hladině 410 HUF/EUR. Podobný vývoj bylo včera možné sledovat tak na měnovém páru polského zlotého a eura, kdy zlotý posílil na úroveň 4,685 PLN/EUR, ale ve večerních hodinách mířil nad hladinu 4,730 PLN/EUR. Polský hrubý domácí produkt překvapil svým mezikvartálním růstem, když trh odhadoval pouze 0,2% růst.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které zprvu zamířilo až k úrovni 1,045 USD/EUR (maxima od konce června). Večer však zisky odevzdalo a obchodování se přesunulo pod hladinu 1,030 USD/EUR. Příjemně překvapila listopadová data z průzkumu ZEW, kde došlo v Německu i eurozóně ke zlepšení důvěry investorů a analytiků. V rámci eurozóny i Německa index vzrostl na nejvyšší hodnotu od června, pravděpodobně v souvislosti s nadějí, že inflace již dosáhla svého vrcholu a ECB by tak mohla zpomalit tempo navyšování úrokových sazeb.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (říjen)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (říjen)
USA: Maloobchodní tržby (říjen), Průmyslová produkce (říjen), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (listopad)