ČR: Běžný účet platební bilance v únoru v přebytku 31 mld. CZK.
Německo:Index spotřebitelských cen v březnu +0,4 % m/m a +1,6 % r/r.
Eurozóna:Obchodní bilance v únoru v přebytku 21 mld. EUR.
Polsko:Běžný účet platební bilance v únoru v deficitu 1017 mil EUR.
USA:Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v dubnu poklesla z 88,8 b. na 86,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna v pátek vystřídala nevýrazné pohyby na obě strany a kolem 17. hodiny se kotovala na 25,30 CZK/EUR. Minulý týden byla zveřejněna řada důležitých dat z české ekonomiky, jejichž výsledky krátce zrekapitulujeme. Únorová obchodní bilance vykázala přebytek ve výši 18,0 mld. korun, který byl meziročně nižší o 2,9 mld. korun. Meziroční pokles vývozu (-1,2 %) a dovozu (-0,2 %) zkreslil silnější kurz koruny vůči euru. Z dalších statistik v březnu pokračoval pokles nezaměstnanosti vyjádřen podílem nezaměstnaných osob (3,5 % v březnu oproti 3,7 % v únoru). Za pozornost stál především další prudký nárůst volných pracovních pozic, kterých již bylo v březnu přes 250 tis. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že již v dubnu bude počet volných pracovních míst vyšší než počet nezaměstnaných. V žádné jiné zemi EU není situace na pracovním trhu tak napjatá, jako v ČR. Neutuchající poptávka po zaměstnancích vytváří pro letošní rok ideální předpoklad pro další silný růst mezd, který může v některých čtvrtletích dosahovat v nominálním vyjádření až dvouciferných hodnot. Nicméně navzdory rychlému růstu mezd se spotřebitelská inflace podruhé v řadě ocitla pod 2 %, tzn. pod inflačním cílem České národní banky (ČNB). Z únorových 1,8 % v březnu dokonce zpomalila na 1,7 %. To neznamená, že ceny v ČR nerostou. Stačí se podívat na růst cen nemovitostí, i když i ten ve 4. čtvrtletí loňského roku zpomalil. Nemovitosti však jsou součástí indexu spotřebitelských cen jen zprostředkovaně skrz tzv. imputované nájemné. Jaká tedy vlastně byla příčina zpomalení inflace? Důvod hledejme především v potravinách.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru nebyl v závěru týdne příliš zajímavý. Obchodovalo se převážně lehce nad hranicí 20,50 CZK/USD. Na páru se zlotým nabrala ztráty k hladině 6,07 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint si v závěru týdne polepšil a do konce obchodní seance posílil k hladině 310,8 HUF/EUR. Obdobně se dařilo i polskému zlotému, který k euru posílil k 4,168 PLN/EUR.
EURUSD: Konec týdne nepřinesl na eurodolaru významnější pohyby, a to i navzdory narůstajícímu napěti okolo Sýrie. Kurz eurodolaru vystřídal menší pohyby na obě strany a v závěru evropského obchodování se pohyboval u 1,233 USD/EUR.
Očekávaná data a události
USA: Maloobchodní prodeje (březen), Newyorský Fed index - Empire State (duben), Podnikové zásoby (únor), NAHB index trhu s bydlením (duben), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (únor)