Akcenta top

Ranní zprávy 6.5.2016

Ranní zprávy 6.5.2016
CZ2016-05-06 

Klíčové události

  • ČR: Česká národní banka (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na technické nule. Guvernér M. Singer sice oznámil, že rada diskutovala záporné depozitní sazby, nicméně vzhledem k vyjádření jednotlivých zastupitelů je zřejmé, že jejich využití nenalézá v bankovní radě příliš mnoho podpory. Co se týče intervenčního režimu, tak ČNB opět potvrdila svůj závazek udržovat kurz koruny vůči euru nad hranicí 27 CZK/EUR minimálně do první poloviny roku 2017. Pokud bude současná měnová politika ECB pokračovat déle, než se momentálně očekává, tak do budoucna je možné, že ČNB tento závazek prodlouží o dalších půl roku. ČNB snížila svůj odhad pro růst HDP v roce 2016 na 2,3 % z původních 2,7 %, a zároveň upravila výhled pro inflaci v 2. kvartále 2017 na 1,8 % z 2,1 %.
  • USA: Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 30. dubna: 274 tisíc.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se na měnovém páru s eurem včera opět v podstatě nehýbala. Obchodování nadále probíhá těsně nad hranicí 27 CZK/EUR a tento scénář se v dohledné době nejspíše podstatněji nezmění. Zasedání bankovní rady České národní banky se do vývoje na trhu nepromítlo. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru slábla a do konce obchodní seance se posunula k hladině 23,70 CZK/USD. Na páru se zlotým si naopak mírně přilepšila a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,111 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Vývoj zbylých středoevropských měn byl rozkolísaný. Forint se vůči euru pohyboval v pásmu 312,2 – 313,3 HUF/EUR a ukončil na 312,4 HUF/EUR. Zlotý oslabil do pozdních odpoledních hodin k 4,424 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dostal do vedení americký dolar. Zatímco ráno započal obchodování kolem hladiny 1,149 USD/EUR, tak v závěru evropské seance se již kotoval na úrovni 1,139 USD/EUR. Ekonomický kalendář byl včera poměrně chudý. Dnes bude situace jiná, jelikož nás čekají nová data z amerického trhu práce. Trh práce je pro americkou centrální banku (Fed) klíčovým ukazatelem při posuzování změn v měnové politice. Jelikož případné zvyšování sazeb bude odvislé především od přicházejících makrodat, tak dnešní čísla by s náladou investorů mohla zahýbat. To by se samozřejmě projevilo i skrze vyšší volatilitu na eurodolaru.

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (březen)
  • Maďarsko: Průmyslová produkce (březen), Obchodní bilance (březen)
  • Polsko: Zasedání NBP
  • USA: Míra nezaměstnanosti (duben), Průměrná hodinová mzda (duben), Spotřebitelské úvěry (březen), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností